صفحه اصلی
...........................................
درباره ما
...........................................
توانمندی ها
...........................................
ISEC - محصولات -Products محصولات
...........................................
پروژه ها
...........................................
دانستنی ها
...........................................
تماس با ما
...........................................
لينك های مفيد
...........................................
سبد خرید
...........................................
استخدام
اخبار

ISEC - ايده‌پردازان شريف -Inovator Sharif Engineerin Company آرشيو اخبار

 

   

شماره پکيج : 1

عنوان نرم افزارها : تجهيزات ابزار دقيق(Instruments) - كوره‌هاي صنعتي(Fired Heaters)

هدف از تهیه محصول : نرم افزار حاضر شامل اطلاعات جامع و مفيدی در مورد انواع و نحوة عملکرد دستگاههای اندازه‌گيری ابزاردقيق می‌باشد. از آنجا که دستگاههای اندازه‌گيری ابزاردقيق بسيار متنوع بوده و نحوة عملکرد هر يک متفاوت از ديگری می‌باشد، لذا وجود انيميشن، فيلم و عکس مرتبط هر يک از آنها موجب درک صحيح نحوة عملکرد اين ابزارها شده، ضمن اينکه توضيحات داده شده را جذاب‌تر می‌نمايد. هدف از ساخت اين نرم‌افزار، آموزش كوره‌ها (Fired Heater) به پرسنل فعال در واحدهاي مختلف پتروشيمي و در سطح آشنايي با تجهيزات مي‌باشد. همچنين اين نرم‌افزار مي‌تواند مورد توجه فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي مهندسي و شاغلين كه در صنايع نفت، گاز، پتروشيمي و انرژي مشغول به كار هستند، قرار گيرد.

محتوا :

تجهيزات ابزار دقيق(Instruments)


واحدهاي شيميايي شامل تجهيزات فرآيندي مختلفي هستند كه بوسيله خطوط لوله كه در آنها مواد شيميايي جريان دارند، به يكديگر متصل شده‌اند. براي آنكه اين واحدها در شرايط مناسب عملياتي كار كنند، بايد پارامترهاي فرآيندي از قبيل دما، فشار،‌ سطح مايع و دبي سيال در محدوده‌هاي خاصي نگه‌ داشته ‌شوند، يا به عبارت ديگر، اين پارامترها كنترل ‌شوند.

در گذشته، کنترل فرايندهای شيميايی بصورت دستی انجام می‌گرفت بدين منظور اپراتورها در صورت تغيير در شرايط فرآيند بايد بتوانند به سرعت تصميمات لازم را اتخاذ کرده و شيرهاي مربوطه را باز و بسته می‌کردند . اما به منظور تشخيص و محاسبه دقيق ميزان باز و بسته شدن هر يك از شيرها و كاهش تعداد اپراتورهاي مورد نياز و درنتيجه كاهش خطاي تصميم‌گيري آنها امروزه از سيستم كنترل اتوماتيك برای کنترل عمليات واحد استفاده می‌شود.

يک سيستم کنترل مدار بسته داراي چهار بخش اصلي مي‌باشد. دستگاه اندازه‌گيري، مقايسه، محاسبه و تصحيح. به اين صورت که متغيري که بايد کنترل شود توسط ابزارهاي اندازه‌گيري، اندازه‌گيري شده و سپس توسط کنترلر با مقدار مقرر مقايسه شده و مقدار متغيرهاي تنظيم شونده محاسبه مي‌شود.

بنابراين می‌توان گفت که اندازه‌گيری، اولين گام مهم در کنترل فرآيند و منابع اصلي اطلاعات درباره يك واحد فرآيندي در حال كار مي‌باشد.

در صنعت نفت و گاز چهارکميت اصلی دبی، فشار، دما و ارتفاع سطح سيال مورد اندازه‌گيری قرار می‌گيرند. براي اندازه‌گيري اين کميت‌ها، از ابزارهاي مختلفي كه بر اساس اصول فيزيكي يا شيميايي متفاوتي عمل مي‌كنند، استفاده مي‌شود. انتخاب اينكه از چه تكنيك يا سنسوري براي كميت مورد نظر استفاده شود، بستگي به حدود كميت مورد اندازه‌گيري و بازه عملكرد سنسور، دقت مورد نياز براي اندازه‌گيري و برخي مشخصات ديگر دارد.

در اين نرم‌افزار آموزشی در مورد ساختار و نحوة عملکرد انواع دستگاههای اندازه‌گيری مطالبی ذکر شده است که عناوين آنها شامل موارد زير می‌باشد:

- ضرورت اندازه‌گيري و کنترل

- اجزاء سيستم‌هاي کنترلي

- انواع اندازه‌گيرها

- اندازه‌گيري جريان سيال

- اندازه‌گيرهاي حجمي

- فلومترهاي جابجايي مثبت يا Positive Displacement

- فلومترهاي توربيني

-اندازه‌گيرهاي فشاري

- اريفيس‌ها

- ونتوري

- فلومتر نازل

- لوله پيتوت يا annubar

- فلومترهاي مساحت متغيير

- روتامتر

- فلومترهاي سد يا Weirs

- اندازه‌گيرهاي ميدان الكترومغناطيسي يا Magnetic Flow meter

- اندازه‌گيرهاي امواج صوتي يا Ultrasonic Flow meter

- اندازه‌گيرهاي فركانس گردابي يا Flow meter vortex shedding

- اندازه‌گيرهاي انتقال گرما يا Thermal mass Flow Meter

- اندازه‌گيرهاي شتاب كوريوليس

- اندازه‌گيري دما

- اندازه‌گيري برپايه فشار

- دماسنجهاي انبساط مايع يا شيشه‌اي

- دماسنجهاي بي‌متال

- ترموكوپل

- RTD (Resistor temperature detector)

- پيرومترها

- اندازه‌گيري ارتفاع سطح مايعات

- استفاده از شناور

- اندازهگيري ارتفاع سطح با استفاده از Displacer

- اندازه‌گير رسانا سنجي

- چنگالهاي مرتعش يا دياپازون

- اندازه‌گير bubbler

- اندازه‌گيرهاي فشار هيدرواستاتيكي

- اندازه‌گيرهاي اولتراسونيك

- اندازه‌گيرهاي خازني

- دستگاههاي راداري

- راديواكتيو

- اندازه‌گيري فشار

- لوله بوردون

- Bellows يا فانوسي

- ديافراگم

- كرنش‌سنج يا Strain Gauge

- خازني

- پتانسيومتريك

- پيزو الكتريك

- مغناطيسي

- پيراني

- ترموكوپل
دما سنجهاي بي متاللوله بوردونديافراگمفلومترهاي فركانس گردابيفلومتر توربيني


كوره‌هاي صنعتي(Fired Heaters)


صنايع شيميايي مانند نفت، گاز و پتروشيمي شامل مجموعه فرايندهاي متنوعي هستند كه در بسياري از اين فرايندها، لازم است سيالات به دلايل مختلفي تا دماي خاصي گرم شوند. عموماً در صنايع به منظور دستيابي به سيالي با دماي بالا، خصوصاً مواردي كه نياز به ايجاد اختلاف دمايي بالايي نياز باشد، از دستگاههايي به نام كوره استفاده مي‌نمايند. عملكرد كوره‌ها شبيه به بويلرها مي‌باشد، ولي هدف از بكارگيري آنها توليد بخار آب نمي‌باشد. كوره‌ها در اصل نوعي مبدل حرارتي هستند كه انرژي گرمايي حاصل از احتراق سوخت‌هاي فسيلي را در يك فضاي بسته، به سيال فرايندي كه در كويل‌ها يا همان لوله‌هاي حرارتي محبوس جريان دارد، منتقل مي‌كنند.تقريباً عملكرد تمامي كوره‌ها مشابه يكديگر مي‌باشد. در كوره‌ها سوخت در محفظه احتراق سوزانده شده و انرژي شيميايي نهفته در آن به شكل انرژي گرمايي آزاد مي‌شود. گرماي آزاد شده حاصل از احتراق به سيال فرايندي كه در داخل كويل‌هاي كوره جريان دارد، منتقل مي‌شود. عموماً اين كويل‌‌ها در قسمت‌هاي مختلفي از كوره نصب شده‌اند تا بتوانند از انرژي گرمايي ايجاد شده تا حد امكان استفاده كنند. تعدادي از اين كويل‌ها در داخل محفظه احتراق (firebox) قرار داشته و به شكل مستقيم در معرض شعله قرار دارند، سيال موجود در اين كويل‌ها از طريق مكانيزم تابش، گرما جذب مي‌نمايند. قسمتي ديگر از اين لوله‌ها در بخش بالايي كوره كه به بخش جابجايي يا Convection معروف است قرار دارند. به عبارت ديگر بخش جابجايي شامل تمام قسمت‌هايي است كه گازهاي حاصل از احتراق توليد شده در firebox، در مسير عبور خود تا دودكش، از آنها عبور مي‌كنند. كويل‌هاي تابشي و جابجايي در كوره‌ها در قسمت بالايي كويل‌هاي جابجايي و در قسمت پايين، كويل‌هاي تابشي قابل مشاهده هستندبراي آن‌كه يك كوره بتواند بطور دائمي به كار خود ادامه دهد بايد همواره سوخت، هواي مورد نياز احتراق و خوراك در اختيار كوره قرار گيرد. براي اين منظور در كوره‌ها از سيستم‌هايي كه انتقال سوخت، هوا و خوراك را انجام مي‌دهند استفاده مي‌گردد.
نمايي از سيستم‌هوارساني در كوره‌ها


معمولاً كوره‌ها را بر اساس پارامترهاي مختلفي تقسيم‌بندي مي‌نمايند كه از آن ميان مي‌توان به شكل ظاهري، وضعيت قرارگيري كويل‌ها، نوع جريان هوا، كابرد يا مبناي هدف عملياتي، نوع سوخت، آرايش مشعل‌ها و غيره اشاره نمود.

در ادامه مباحثي چون احتراق، انتقال حرارت و بازيافت انرژي كه از مفاهيم اصلي در عملكرد كوره‌ها محسوب مي‌گردند، مورد بررسي بيشتر قرار گرفته‌اند، در بخش انتقال حرارت سه مكانيزم اصلي يعني هدايت، جابجايي و تابش و در بخش احتراق، مواردي چون سوخت‌ها، رنگ و شكل شعله، هواي مورد نياز احتراق، آلاينده‌ها و كك‌زايي مطرح شده‌اند، همچنين ركوپراتورها، رجنراتورها و بويلرهاي بازيافت حرارتي (WHB) از جمله مباحثي هستند كه در بخش بازيافت انرژي مطرح شده‌اند.


نمايي از يك رجنراتور


در ادامه اجزاي اصلي كوره‌ها تا حد امكان مورد بررسي قرار گرفته كه ليست اين آنها در سرفصل‌هاي موجود در نرم‌افزار ارائه شده است.

يك كوره بايد بتواند انرژي حرارتي مورد نياز براي سيال فرايند را به شكلي كاملاً ايمن و پايدار توليد نمايد و به سيال فرايندي انتقال دهد. براي حصول اين مقصود بايد پارامترهاي مختلفي در يك كوره اندازه‌گيري و كنترل شوند. از جمله اين پارامترها مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:

1.دماي سيال فرايند

2.فشار در Fire Box يا كنترل مكش (Draft)

3.كيفيت احتراق

4.دماي Flue Gas

5.دماي جداره كويل‌ها

6.جريان سيال فرايندي

7.و غيره
نمايي از سيستم كنترل در كوره‌ها


همچنين از آلارم‌هاي حفاظتي و ابزارهاي از سرويس‌خارج‌كردن مختلفي در كوره‌ها استفاده مي‌گردد كه ليست آنها در نرم‌افزار آمده است.

در قسمت بهره‌برداري، مراحل و اقدامات مختلف با توجه به دستورالعمل‌هاي ارائه شده توسط سازندگان مختلف كوره‌ها آورده شده است.

يكي از مباحث مهم در كار با كوره‌ها ايمني مي‌باشد، از اين رو در كوره‌ها تجهيزات مختلف ايمني مانند بخار درون كوره يا snuffing steam، پرده بخار يا Steam curtain، نازل‌هاي آب‌پاش يا Monitor Nozzles و دريچه‌هاي انفجاري (Explosion Doors) مورد بررسي قرار گرفته‌اند.

نمايي از نحوه عملكرد پرده بخار


همچنين عيوب محتمل در كوره‌ها و نحوه تشخيص آنها بصورت دياگرام‌هاي آبشاري ارائه شده است. در شكل زير يك نمونه از نحوه كار با اين منوها نشان داده شده است.عيوب و نحوه تشخيص در كوره‌ها


سرفصل‌هاي موجود در نرم افزار

اين نرم‌افزار شامل مجموعه مباحث ذيل مي باشد:

1.كليات

2.چگونگي عملكرد

3طبقه‌بندي كوره‌ها

4.مباني علمي: شامل قسمت‌هاي ذيل:

•انتقال حرارت

•احتراق

•بازيافت انرژي


5.اجزاء اصلي كوره: شامل قسمت‌هاي ذيل:

•بدنه يا چهارچوب اصلي كوره

•سطوح بازتابنده يا عايق‌ها

•مشعل‌ها

•رجيسترهاي هوا

•كويل‌هاي حرارتي

•اكونومايزر

•پيش‌گرم كن هوا

•دودكش

•دمپر دودكش

•دمنده دوده يا Soot blower

•دمنده

•Bridgewall

Header Box

•دريچه‌ها

•پايه‌ها

•نردبان‌ها، سكوها و راه‌پله


6.بهره برداري؛ شامل قسمت‌هاي ذيل:

•پيش‌راه‌اندازي

•راه اندازي

•عمليات عادي

•از سرويس‌خارج كردن


7.كنترل

8.عيوب و نحوه تشخيص

9.تعاريف و اصطلاحات

10.ايمني

11.خودآزمايي


گروه محصول : نرم افزارهاي آموزشی چندرسانه اي - تجهیزات فرآیندی

بازگشت به ليست محصولات نرم افزارهاي آموزشی چندرسانه اي - تجهیزات فرآیندی

ليست كلي محصولات

   

 
خدمات شركت
جستجو
جستجو در سايت:
فقط در پروژه ها
فقط در محصولات
فقط در دانستنيها
ثبت نام
ثبت نام در سایت