صفحه اصلی
...........................................
درباره ما
...........................................
توانمندی ها
...........................................
ISEC - محصولات -Products محصولات
...........................................
پروژه ها
...........................................
دانستنی ها
...........................................
تماس با ما
...........................................
لينك های مفيد
...........................................
سبد خرید
...........................................
استخدام
اخبار

ISEC - ايده‌پردازان شريف -Inovator Sharif Engineerin Company آرشيو اخبار

 

   

عنوان نرم افزارها : نرم افزار آشنایی با تجهیزات برقی صنعتی 1

محتوا :

این محصول در قالب یک دی وی دی 9، شامل بیش از 11 ساعت فیلم و انیمیشن صنعتی در مورد موضوعات زیر می باشد:


1-ترانسفورماتورهای توزيع

2- منابع تغذيه اضطراری

3- نقشه خوانی الکتريکی

4- عایقهای الکتريکی

5- رله های حفاظتی

6- سرکابل و مفصل حرارتی

7- کابلهای قدرت

8- موتورهای القايی

9- کليدهای فشارضعيف

10- کليدهای فشار قوی

ارسال محصول به 3 طريق زير، امکان پذير است:

1- مراجعه حضوری

2- ارسال از طريق پیک (هزينه پيک بر عهده متقاضيست)

3- ارسال از طريق پست پيشتاز(هزينه پست بر عهده متقاضيست). متقاضيانی که خواهان ارسال از طريق پست پيشتاز هستند، می بايست علاوه بر خريداری محصول، گزينه پست را نيز انتخاب نمايند. گزينه پست در رديف محصولات برقی قابل مشاهده می باشد.شماره شناسنامه نرم افزار در وزارت ارشاد : 057504-02679-8


کابلهای قدرت


كابل‌‌ها تجهيزاتي هستند كه براي انتقال جريان الكتريكي از يك نقطه به نقطه ديگر مورد استفاده قرار مي‌گيرند. كابل‌هاي قدرت معمولا با توجه به سطح ولتاژ و محل مورد استفاده، ممكن است از نظر ساختمان با يكديگر متفاوت باشند. به طور كلي، تمامي آن‌ها از يك بخش هادي يا رسانا تشكيل شده‌اند كه اين بخش وظيفه هدايت جريان الكتريكي را به عهده دارد. بر روي اين بخش در اغلب موارد از لايه‌هاي ديگري نيز استفاده مي‌شود كه از مهمترين وظيفه آن‌ها، عايق‌كردن بخش هادي و جلوگيري از نشتي جريان و مهار ميدان‌هاي الكتريكي، تنش‌هاي مكانيكي، خوردگي و... است. به طور كلي يك كابل قدرت مي‌تواند از تمام يا بخشي از اجزاء زير تشكيل شده باشد:هادي كابل، شيلد هادي، عايق كابل، شيلد عايق، غلاف داخلي، غلاف فلزي، آرمر و غلاف بيروني.در مجتمع‌های صنعتی همواره بايد آمادگي لازم براي رفع سريع عيب و تجهيزات لازم براي انجام آن، وجود داشته باشد. لذا تعيين محل وقوع خطا در يك كابل و روش‌های مختلف برای رفع آن در این نرم‌افزار ارائه شده است كه آشنايي با آن‌ها مي‌تواند تأثير به سزايي در كاهش زمان توقف توليد ناشي از خرابي كابل‌ها داشته باشد. يك دستگاه عيب‌ياب در اغلب موارد چندين روش عيب‌يابي را پوشش مي‌دهد كه كاربر مي‌تواند بسته به شرايط خطا در كابل، روش مناسب را انتخاب كند. اين روش‌ها مي‌تواند شامل دو دسته عيب‌يابي اوليه و عيب‌يابي دقيق باشد.دسته اول رو‌ش‌هايي هستند كه مشخص مي‌كنند كه خطا در چه فاصله‌اي نسبت به يكي از سرهاي كابل قرار دارد. اين روش‌ها به روش‌هاي اوليه يا Prelocation معروفند. دسته دوم که به روش‌هاي نقطه‌يابي يا Pinpointing معروفند برای مشخص کردن نقطه‌ای بر روی زمین برای کندن و رسیدن به محل معیوب کابل به کار می‌رود. در این نرم‌افزار به شرح انواع روش‌های مکان‌یابی عیب می‌پردازیم. يكي از روش‌هاي پيدا كردن محل خطا در يك كابل قدرت، كنترل و... استفاده از پالس‌هايي با فركانس راديويي است که به آن روش TDR می‌گویند. هنگامي كه امپدانس محيطي كه يك سيگنال الكتريكي عبور مي‌كند، عوض مي‌شود، بخشي از سيگنال از محل تغيير امپدانس باز تابيده شده و بخشي ديگر از آن عبور مي‌كند. از طرفي ديگر محل‌هاي وقوع خطا در يك كابل، معمولا داراي امپدانسي متفاوت از خود كابل هستند. از اين رو با اندازه‌گيري زمان بين ارسال و بازگشت سيگنال و نيز با دانستن سرعت انتشار سيگنال در كابل، مي‌توان فاصله بين محل خطا تا محل ارسال سيگنال را پيدا كرد.


با توجه به اهميت كابل‌ها، در اين نرم‌افزار سعي شده است به بيان پاره‌اي از مهم‌ترين مسائلي كه رعايت آن‌ها براي بهره‌برداري صحيح از يك كابل لازم است پرداخته شود. مشخصات فني كابل‌ها، نكات مهم در حمل و نصب ونحوه انتخاب كابل‌ها از جمله مباحثي است كه به دليل اهميتشان در اين نرم‌افزار مورد توجه قرار گرفته شده است. تست‌های مربوطه نیز در این نرم‌افزار شرح داده شده است. انجام تست‌ بر روي يك كابل، مي‌تواند با استفاده از هر دو نوع ولتاژ AC و DC صورت گيرد. تست عايق كابل با استفاده از دستگاه مگر، از كاربردي‌ترين تست‌هايي است كه در هنگام تحویل گیری کابل مي‌توان انجام داد. تست ولتاژ بالا يك كابل پس از نصب توسط ولتاژ‌هاي DC بالا، مي‌تواند جاماندن براده‌ها و ذرات در ميان فضاهاي خالي در مفصل‌ها و سركابل‌ها و نيز وجود حفره‌ها در داخل عايق را به خوبي نشان دهد. شايد بتوان تنها تست كاربردي را تست اندازه‌گيري مقاومت عايقي دانست. تست يك كابل با استفاده از ولتاژهاي متناوب، معمولا توسط سازنده و بر اساس استانداردهاي جهاني، قبل از ارائه محصول به بازار انجام مي‌گيرد.


برای آشنایی بیشتر با سر فصل ها عناوین آنها و عناوین زیر مجموعه آنها به ترتیب در زیر آمده است:1- مقدمه

2- ساختمان كابل‌ها

3-
مشخصات فني كابل‌ها

3-1- مشخصات ساختماني

3-2- مشخصات الكتريكي

4- تحويل‌گيري از انبار

5- حمل كابل‌ها

6- آزمايشات و تست‌هاي كابل


6-1- چرا تست؟

6-2- تست با ولتاژ مستقيم

6-2-1- تست ولتاژ بالا

6-2-2- تست مقاومت عايقي

6-3- تست با ولتاژ متناوب

7- انواع عيوب كابل‌ها

8- روش‌هاي مكان‌يابي عيب‌

8-1- مكان‌يابي عيب چيست؟

8-2- روش‌هاي مكان‌يابي اوليه يا Prelocation

8-2-1- روش‌هاي ساده و مقدماتي

8-2-2- TDR

8-2-3- روش بازتاب جرقه يا Arc Reflection

8-2-4- Surge pulse reflection

8-2-5- Voltage Decay reflection

8-3- روش‌هاي نقطه‌يابي يا Pinpointing

8-3-1-Acoustic detection

8-3-2- Electromagnetic Surge detection

8-3-3- Earth Gradient

9- دستگاه عيب‌ياب كابل

9-1- معرفي دستگاه

9-2- نكات ايمني

10- نكات مهم در كابل‌كشي

11- انتخاب كابل

كليدهاي فشارضعيف (LowVoltageCircuitBreaker)


استفاده از وسيله‌اي مناسب براي قطع و وصل جريان در شبكه‌هاي قدرت به وجود آمدن کلید‌ها را درپي داشته است. كليدها تنها يك وسيله ارتباط برقرار كردن بين مولدها، ترانسفورماتورها، مصرف كننده‌ها و سيم انتقال انرژي و يا جدا كردن آنها از يكديگر نيستند، بلكه حفاظت دستگاه‌ها و ادوات و سيستم‌هاي الكتريكي را نيز در مقابل اضافه بار، جريان اتصال كوتاه و غيره بر عهده دارند. عمدتاً اين كليدها در سطوح ولتاژ پايين‌تر از يك كيلو ولت كاربرد دارند كه مي‌توان آنها را به چهار دسته اصلی تقسيم نمود:


1-كليدهاي دستي كه شامل كليد تيغه‌اي يا چاقويي، كليد پاكو يا گردان و كليد فيوز مي‌شوند.

در ميان كليدهاي دستي، كليدهاي تيغه‌اي يا چاقويي به علت سادگي و ارزاني، به خصوص همراه با فيوز مورد استفاده زيادي دارند. كليدهاي تيغه‌اي معمولا در مدارهاي كنترل و فرمان به كار برده مي‌شوند. كليدهاي گردان نيز براي جريان‌هاي الكتريكي كم و در حدود 100 آمپر ساخته مي‌شوند و معمولاً قابل قطع در زير بار هستند. كليد فيوز نيز براي جلوگيري از خطرات احتمالي در موقع تعويض فيوزها در شبكه فشار ضعيف كاربرد دارد.


2-كليدهاي خودكار كه شامل كليدهاي هوايي، كليدهاي بدنه تزريقي و كليدهاي مينياتوري مي‌باشند.

در مواردي كه حفاظت از تجهيزات مختلف نظير تأسيسات روشنايي، سيم، كابل و ماشين‌آلات صنعتي در برابر اضافه بار، جريان اتصال كوتاه و غيره مد نظر باشد، از كليدهاي خودكار استفاده مي‌شود. ساختمان يك كليد خودكار را به طور كلي مي‌توان به پنج بخش تقسيم كرد: بدنه يا قاب كليد.كنتاكت‌هاي كليد.مكانيزم قطع و وصل كننده كليد.جرقه‌گير.واحد تريپ.

يكي از انواع كليدهاي خودكار، كليدهاي هوايي هستند كه داراي قدرت قطع و عمر مفيد بالايي مي‌باشند. كليدهاي هوايي اغلب در دو نوع ثابت و كشويي ساخته مي‌شوند در كليدهاي كامپكت يا فشرده، مجموعه‌اي از رله‌هاي حفاظتي در يك محفظه نسبتاً كوچكي قرار گرفته‌اند. ابعاد و وزن اين كليدها نسبت به كليدهاي هوايي كمتر مي‌باشد. كليدهاي مينياتوري در حقيقت كليدهاي خودكار در اندازه‌هاي كوچك هستند كه تا جريان نامي 63 آمپر ساخته مي‌شوند و بر اساس جریان اتصال کوتاه به کلاس‌های A،B،CوD تقسیم می‌شوند.


3-كليد محافظ الكتروموتور

كليد محافظ موتور يك نوع بخصوص از كليد خودكار با قطع‌كننده جريان زياد است و مي-تواند جريان شديد الكتروموتور را در زمان راه‌اندازي تحمل كند، بدون اينكه باعث قطع كليد شود. در اين كليدها، مي‌تواند حفاظت‌هاي مختلفي نظير اضافه‌بار، اتصال‌كوتاه، حفاظت در برابر تك فاز شدن الكتروموتور، افت ولتاژ و... در نظر گرفته شود. مشخصات اين حفاظت‌ها، مي‌تواند قابل تنظيم باشد. كليد محافظ موتور معمولاً براي دو جريان راه‌اندازي سبک و سنگین استفاده مي‌شود.


4-كليد مغناطيسي يا كنتاكتور

كليد مغناطيسي نوعي از كليدهاي فشار ضعيف است كه در آن تا هنگامي كه از سيم‌پيچ الكترومغناطيسي نگهدارنده آن جريان عبور كند، بسته است و به محض قطع جريان يا ولتاژ از سيم‌پيچ نگهدارنده، كليد خود به خود باز شده و مدار را قطع مي‌كند. در اين حالت كنتاكت‌هايي كه قبلا باز بوده‌اند بسته و كنتاكت‌هايي كه قبلا بسته‌ بوده‌اند، باز مي‌شوند. از اين كنتاكت‌ها در مدارهاي فرمان و قدرت استفاده مي‌شود. ولتاژكار نامي كنتاكتورها وتوانايي قطع و وصل آن‌ها، نوع و محل استفاده ازكنتاكتور را مشخص مي‌كند.


در ادامه این نرم‌افزار به مطالب مرتبط با کلید‌ها نظیر حفاظت، مشخصات،طريقه نصب،تنظيمات،بهره برداری،سرويس،تست‌هاي دوره‌اي و ایمنی و غیره پرداخته می‌شود. کلید‌ها قسمت‌هایی برای حفاظت در برابر اضافه بار، اضافه ولتاژ، جریان نشتی، جریان اتصال کوتاه و غیره دارا هستند. براي يك كليد مشخصات مختلفي ارائه مي‌شود كه ازاین مشخصات می‌توان به ولتاژ نامي بهره‌برداري، تعداد پل‌ها، ولتاژ نامي عايقي، حداكثر ظرفيت قطع اتصال كوتاه، استاندارد مورد استفاده در طراحي كليد، زمان تريپ و غیره اشاره کرد. طريقه نصب و يا تعويض كليدهاي فشار ضعيف، بستگي به تابلويي دارد كه كليد داخل آن نصب است. قبل از استفاده از حفاظت‌هاي موجود داخل يك كليد خودكار، بايد مشخصات مربوط به آن حفاظت‌ها را تنظيم كنيم. اين تنظيمات عمدتا شامل تنظيم منحني‌ جريان زمان رله‌هاي كليد مي‌شود. معمولاً قبل از بهره‌برداري و جاگذاري كليدهاي فشار ضعيف، آزمايشاتي به منظور چك كردن عملكرد كليد صورت مي‌گيرد. در مدت زمان‌هاي محدودي بين دوره‌هاي زماني بهره‌برداري، تميزكاري و سرويس برروي كليدهاي فشارضعيف انجام مي‌پذيرد. تست‌هاي دوره‌اي كليدهاي فشار ضعيف در مدت زمان‌هاي مشخص به منظور چك ‌كردن عملكرد كليد انجام مي‌گيرد.برای آشنایی با قسمت‌های مختلف این نرم‌افزار اسامی آنها در زیر آورده شده است:1- مقدمه

2-دسته‌بندی انواع کلید‌های فشارضعیف

3-حفاظت‌های موجود در کلید‌ها

4-کلید تیغه‌ای

5-کلید گردان

6-کلید فیوز

7-ساختمان کلی کلیدهای خودکار

8-کلید هوایی

9-کلید کامپکت

10-کلید مینیاتوری

11-کلید محافظ موتور

12-کنتاکتور یا کلید مغناطیسی

13-مزایای کنتاکتور به کلیدهای دستی

14-مشخصات فنی و عوامل موثر بر عملکرد

15-نصب و تعویض کلیدهای فشار ضعیف

16-تنظیم کلیدهای فشارضعیف

17-آشنایی با آزمایشات قبل از بهرهبرداری از کلید

18-تمیزکاری و سرویس کلیدها

19-آشنایی با تست دوره‌ای کلید و نحوه انجام آن

20-ایمنی

كليدهاي فشارقوي (High Voltage Circuit Breaker)


شبكه‌هاي فشارقوي را از لحاظ سطح ولتاژ مي‌توان به سه دسته فشارمتوسط، فشارقوي و فوق فشارقوي تقسيم كرد. شبكه‌هاي فشارمتوسط يا Medium Voltage شبكه‌هايي هستند كه سطح ولتاژ آن‌‌ها بين 1 تا 63 كيلوولت است. در اين نرم‌افزار منظور از فشارقوي همان سطوح Medium Voltage است. برای قطع و وصل سیستم‌های فشار قوی از کلید‌های فشار قوی استفاده می‌شود. اين کليدها تجهيزات فشارقوي را به شبكه وصل و يا از شبكه ايزوله مي‌كنند. کليدهاي فشارقوي بايد بتوانند هر نوع جرياني را اعم از جريان‌هاي کوچک نظير جريان مغناطيسي ترانسفورماتور بدون بار تا بزرگترين جرياني که ممکن است در شبکه به وجود آيد را از خود عبور دهند. همچنين در حالت قطع نيز بايد بتوانند ولتاژ اعمال شده به کنتاکت‌هاي کليد را تحمل کنند بدون اين که جرقه‌اي بين آن‌ها به وجود آيد.


در این نرم‌افزار ابتدا به معرفی انواع کلیدهای فشار قوی اعم از سكسيونرهاي قابل قطع و غیر قابل قطع زير بار ، كليد روغني، كليد كم روغن، كليد هوايي، كليد SF6، كليد خلأ، كليدهاي قدرت كشويي و ثابت پرداخته می‌شود. سكسيونرها وسايلي هستند كه جهت ايزوله كردن تجهيزات فشارقوي از شبكه و برداشتن ولتاژ از آن‌‌ها به كار برده مي‌شود. كليد قدرت يا دژنكتور كليدي است كه مي‌تواند در موقع لزوم جريان عادي شبكه و در موقع بروز خطا، جريان اتصال كوتاه و يا هر نوع جرياني با هر اختلاف فازي را به سرعت قطع كند. کليدهاي فشارقوي نيز مانند ساير تجهيزات، جهت صحت عملکرد و اطمينان از کارايي و افزايش عمر آن‌ها احتياج به مراقبت، نگهداري و بازرسي‌هاي مرتب دارند. كار بر روي كليدهاي فشار قوي بايد در حضور افراد ماهر و با صلاحيت صورت گيرد و پس از تعويض قطعات، صحت عملكرد توسط افراد مجاز يا بازرسان فني تأييد شود. تست‌هاي دوره‌اي تحت عنوان تعميرات پيشگيرانه كه به اختصار PM گفته مي‌شود، انجام مي‌گيرد ولي كارهاي اساسي و يا كارهاي مربوط به شين‌هاي اصلي در زمان تعميرات اساسي يا Overhaul صورت مي‌گيرد.

با سرفصل‌های این محصول آشنا شوید:1-كليات

2-دسته‌بندي انواع كليدهاي فشار قوي

3-سكسيونرهاي غير قابل قطع زير بار

4-سكسيونر قابل قطع زيربار

5-مشخصات فني و عوامل مؤثر بر عملكرد سكسيونرها

6-كليد روغني

7-كليد كم روغن

8-كليد هوايي

9-كليد SF6

10-كليد خلأ

11-كليدهاي قدرت كشويي و ثابت

12-مشخصات فني و عوامل مؤثر بر عملكرد دژنكتورها

13-اتاق‌هاي نصب كليدهاي فشارقوي يا Substation

14-شناخت مراحل و توانايي Rack-Out و Rack-In كردن كليدهاي فشارقوي

15-آشنايي با آزمايشات قبل از بهره‌برداري

16-تميزكاري و تنظيم كليدها

17-آشنايي با تست‌هاي دوره‌اي كليد

18-توانايي قرار دادن انواع كليدها در حالت تست و انجام آن

19-توانايي باز و بسته كردن و تعويض قطعات كليدها

20-تشخيص قطعات معيوب

21-آشنايي با حفاظت‌هاي مرتبط با كليدهاي فشارقوي

22-ايمني

موتورهاي القايي (Induction Motors)


موتورهاي الكتريكي وسايلي هستند كه انرژي الكتريكي را به انرژي مكانيكي تبديل مي‌كنند. اين موتورها در چهار نوع كلي DC، آسنكرون يا القايي، سنكرون و مخصوص وجود دارندکه بسته به نوع تغذیه‌شان در دو نوع تک فاز و سه فاز در بازار عرضه می شوند.


موتورهاي القايي يا آسنكرون سه‌فاز به طور كلي از دو بخش تشكيل شده‌اند. بخش ثابت يا استاتور و بخش متحرك كه به آن روتور گفته مي‌شود.. در اين موتورها استاتور به شبكه AC متصل شده و در روتور به علت عمل القا، جريان AC توليد مي‌شود. هسته استاتور و روتور، مورق بوده و از فولاد مرغوب سيليس دار تهيه‌ مي‌شود. روتور موتورهاي القايي سه‌فاز از نظر ساختمان بر دو نوع روتورهاي قفس سنجابي و روتورهاي سيم‌بندي‌شده می باشد.


با عبور جريان متناوب با فاز های مختلف از درون سه سيم‌پيچي، ميدان مغناطيسي متغيري در امتداد محورسه سيم‌پيچي با فاز مختلف به وجود مي‌آيد. وجود اين اختلاف فاز يك ميدان مغناطيسي دوار در درون استاتور ايجاد كند که ‌باعث ايجاد جريان در داخل هادي‌هاي روتور و این جریان باعث ايجاد يك ميدان مغناطيسي ديگر در داخل موتور شده که تلاقي دو ميدان استاتور و روتور منجر به حرکت روتور می شود.سرعت چرخش يك موتور القايي سه‌فاز به سرعت چرخش ميدان مغناطيسي استاتور بستگي دارد. سرعت چرخش اين ميدان نيز به نوبه خود به تعداد قطب‌هاي استاتور و فركانس شبكه‌اي كه موتور به آن وصل است بستگي دارد.يكي از مزایای موتور‌های القایی راه‌اندازی ساده‌ی آنهاست اما یکی از مشكلاتي كه موقع راه‌اندازي اين موتورها خود را نشان مي‌دهد، جريان بالايي است كه در لحظه راه‌اندازي از شبكه گرفته مي‌شود.که از روشهای رفع آن استفاده از ولتاژ پایین‌تر در لحظه‌ی راه اندازی است. قبل از راه‌اندازي يك الكتروموتور بايد مقدار مقاومت عايقي سيم‌پيچ‌ها و كابل‌هاي قدرت و فرمان را اندازه‌گيري ‌كنيم. شرح مفصل مباحث فوق و ساختمان و نحوه ی نصب و راه اندازی موتورهای تک فاز و نیز مراحل حمل و نصب،آزمایشات راه اندازی ،سرویس و نگهداری ،روش های عیب یابی و همین طور حفاظت و تجهیزات حفاظتی در این نرم افزار بیان شده است.
قسمت‌های مختلف موجود در نرم‌افزار شامل عناوین زیر می‌باشد:1- مقدمه

2- موتور القایی سه فاز

2-1-ساختمان موتور القایی سه فاز

2-1-1- روتور سیم بندی

2-1-2-روتور قفسه سنجابی

2-2-اساس کار موتور القایی سه فاز

2-3-کنترل سرعت در موتور القایی سه فاز

2-4-راه اندازی موتور القایی سه فاز

3-موتور القایی تک فاز

3-1-ساختمان موتور القایی تک فاز

3-2- اساس کار موتور القایی تک فاز

4-مشخصات فنی و عوامل موثر بر عملکرد الکترو موتورها

5-نکات مهم در حمل و نصب6-آزمایشات راه اندازی

7-بازرسی،سرویس و نگهداری

8-تمیز کاری

9-روش های عیب یابی

10-آشنایی با روش های حفاظت

11-آشنایی با تجهیزات حفاظتی و تنظیمات آنها

خصوصیات محصول :

منابع تغذيه اضطراري (UPS)


بسياري ازسيستم‌هاي الکتريکي حساس و مهم در بسیاری از كارخانجات، مراکز صنعتی، ادارات و حتی منازل در هنگام قطع برق شهرنیازمند منبع تغذیه دیگری جهت ادامه کار می‌باشند. از مهم‌ترين منابع تغذيه اضطراري را مي‌توان UPS‌ها و ديزل-ژنراتورها دانست.

در این نرم‌افزار ابتدا به بررسی انواع ups ها از قبیل Line interactive ups , On-line ups DC ups, Off-line ups , و اجزا و طرز کار آنها پرداخته می‌شود.

UPSهای DC، معمولا به عنوان شارژر باتري‌ها و يا جهت تغذيه بارهاي DC حساس به كار برده مي‌شوند.در UPSهای Off line در حالت عملکرد عادي، ولتاژ و توان خروجي مستقيما از برق شهر يا منبع تغذيه اصلي تامين مي‌گردد. UPSهای Line interactive معمولا از يك سوئيچ استاتيك، يك مبدل دو جهته و باتري تشکيل شده‌اند. UPSهای On-line شامل رکتيفاير، اينورتر، باتري و يك سوئيچ استاتيك باي‌پس مي‌باشد. در حالت عملكرد عادي این نوع UPS، ولتاژ ابتدا به وسيله ركتيفاير به DC و توسط اينورتر دوباره به برق AC تبديل مي‌شود. باتري نيز همزمان براي مواقع اضطراري شارژ مي‌شود.
در ادامه نرم‌افزار به معرفی دیزل ژنراتور پرداخته می‌شود و مواردی از قبیل اجزا و سرویس و نگهداری آن بیان می‌شود. يك ديزل-ژنراتور ازسيستم‌هاي مختلفي تشكيل شده است كه هر يك وظيفه مشخص و تعيين شده‌اي را دارا مي‌باشد. این سیستم‌ها عبارتند از سیستم هوارسانی، سوخت‌رسانی، استارت، شارژینگ و غیره. ديزل-ژنراتورها را معمولا در بازه‌هاي زماني مشخص و عمدتا بر اساس ميزان ساعت كاركرد سيستم مورد بازبيني و سرويس‌های دوره‌اي قرار مي‌دهند. مهم‌ترين مراحلي كه به طور مستمر در اين زمينه بايد انجام داد چک کردن مواردی از قبیل آب رادیاتور،روغن،تسمه،فیلتر‌ها، بدنه، باتری و غیره می‌باشد.

در ادامه نرم‌افزار انواع باتری ها نظیر باتری های اسیدی و نیکل کادمیوم بررسی و مقایسه میشوند و مواردی از قبیل نگهداری و نکات ایمنی باتری ها بیان می‌شود. باتري‌‌هاي اسيدي یا Lead-Acid از قديمي‌ترين انواع باتري‌ها هستند. دشارژ‌هاي عميق و اصطلاحا Deep Discharge باعث كاهش شديد عمر باتري مي‌شود. باتري‌هاي نيكل-كادميوم نوع دیگری از باتری‌ها هستند که شارژ سريع را به شارژ آرام ترجيح داده و به طور كلي براي ماندن طولاني مدت زير شارژ مناسب نيستند. هر دو نوع باتري ذكر شده يعني انواع سرب‌اسيد و نيكل كادميوم در دو نوع Sealed Type و Vented Type توليد مي‌شوند. برای سرویس و نگهداری باتری‌ها می توان مواردی نظیر ولتاژ باتري، غلظت محلول باتري ، تست ترمينال‌ها ، تست بار، تميزكاري سطح باتري، دماي باتري را چک و بررسی کرد.

در این مجموعه بعد از معرفی باتری‌ها، نکات مفیدی راجع به نيازسنجي و اولويت‌بندي مصارف، برآورد توان مورد نياز، انتخاب محل مناسب جهت استقرار، در سرویس قرار دادن منابع تغذیه اضطراری و ... موجود می‌باشد. در اندازه‌گيري و تخمين ميزان توان مصرفي تجهيزات و تبديل معيارها به يكديگر بايد موارد و فاكتورهایي را مد نظر قرار داد. ضریب توان بار، crest factor، فاکتور گسترش شبکه از این موارد می‌باشند. برای انتخاب محل مناسب جهت استقرار منابع تغذیه اضطراری باید مواردی را در نظر گرفت. دمای محیط و ارتفاع محل از سطح دریا از این موارد می‌باشد.

سر فصل‌ها و عناوین زیرمجموعه‌های موجود در این نرم‌افزار، به ترتیب در زیر آمده است:1- مقدمه

2- UPS

2-1- UPSهاي DC

2-2- ‌UPS‌هاي AC

2-2-1- Off-Line UPS

2-2-2- Line Interactive UPS

2-2-3- On-Line UPS

2-3- انواع خطاهاي UPS

3- ديزل-ژنراتور

3-1- آشنايي با اجزاء و ساختمان

3-2- سرويس و نگهداري

3-3- عيب‌يابي

4- باتري‌ها

4-1- كليات

4-2- سرويس و نگهداري

4-3- نكات ايمني

5- نيازسنجي و اولويتبندي مصارف

6- برآورد توان مورد نياز

7- انتخاب محل مناسب جهت استقرار

8- روش مناسب حمل منابع تغذيه

9- نحوه در سرويس قرار دادن منابع تغذيهاسناد برقی (Electrical Documents)


در روش استاندارد، معمولا يك سيستم گسترده، با استفاده از يك ساختار درختي به اجزاء كوچكتر تقسيم ميشود. به اين اجزاء اصطلاحا شئ يا Object گفته ميشود.

هر شئ جداي از اين كه در كدام بخش از اين ساختار قرار داشته باشد، با استفاده از يك پيشوند و يك يا چند حرف و عدد مشخص ميشود. پيشوند، مورد استفاده ميتواند يكي از علائم =، - يا + باشد.اين پيشوندها مشخص ميكنند كه شئ، از كداميك از جنبه هاي نحوه كاركرد يا Function ، نحوه ساخت يا Product و محل قرار گرفتن يا Location مورد نظر بوده است. به کدهای مشخص کننده شی در یک ساختار، Object designation گفته می شود . باید توجه داشت که کد مربوط به هر شی یکتا بوده و برای مشخص کردن شی در ساختار، کد مربوط به لایه های بالاتر نیز،به همراه کد شی ذکر می شود.

در اسناد و مدارک معمولا هر شی با استفاده از کد مشخصه آن شی شناخته می شود. همچنین ممکن است این کد برای آدرس دهی آن شی نیز استفاده شود که در این صورت به کد مورد نظر Object refrence designation گفته می شود. مدارک و اسناد را با توجه به نحوه ارائه مطالب در آن ها به دسته های 4 گانه ای تقسیم می کنند که عبارتند از:


Diagrams، Drawings، Graphs and Charts ،Tables


هر کدام از این گروه ها خود ممکن است به انواع دیگری نیز دسته بندی شوند. بعنوان مثال Diagramها را می توان به نوبه خود به گروههای زیر تقسیم کرد:


Overview Diagram

Function Diagram

Circuit Diagram

Connection Diagram

بيان مطالب در هر دسته از قواعد خاصي تبعيت مي‌كند. در دياگرام‌ها، برخي از اين قواعد را مي‌توان به اين شرح نام برد:

1- در كنار هر نشانه به كار رفته در دياگرام‌ها، مشخصه آدرس‌دهي يا Reference designation مربوط به آن شئ نيز ذكر مي‌گردد. اين مشخصه سمت چپ يا بالاي شماتيك شئ نوشته مي‌شود. در دياگرام، هر شئ با استفاده از اين مشخصه، شناسايي مي‌شود.

2- براي مشخص كردن ترمينال‌هاي يك وسيله يا شئ اغلب از Terminal Designation استفاده مي شود.

3- مشخصات سيگنالي است كه توسط يك مسير يا يك شئ منتقل يا توليد مي‌شود توسط Signal Designation بيان مي‌شود.

4- نشانه‌هاي يكسان و مرتبط با يكديگر مي‌توانند به صورت گروهي نشان داده شوند.

5- نشانه‌هاي يكسان كه به صورت موازي يا سري به يكديگر متصل‌مي‌شوند، ممكن است در دياگرام به صورت مختصر شده نشان داده شوند.

6- انشعاب‌هاي گرفته شده از يك مسير، با استفاده از علائم خاصي نشان داده مي‌شوند در حالتي كه محل عبور خطوط از يكديگر، با يك‌نقطه مشخص نشده باشد، دو مسير متقاطع نبوده و ارتباطي بين آن‌ها وجود ندارد.

7-خطوطي كه منبع تغذيه كننده يك مدار را نشان مي‌دهد، معمولا از ترتيب خاصي تبعيت مي‌كنند. در مورد مدارهاي متناوب يا AC، از بالا به پايين و يا چپ به راست، به ترتيب فازهاي L1، L2، L3، نول و زمين حفاظتي نشان داده مي‌شوند. در مورد مدارهاي جريان مستقيم يا Dc، اين ترتيب به صورت خط مثبت، خط خنثي يا صفر و خط منفي مي‌باشد.

8-ارتباط مكانيكي بين اجزاء يك دياگرام با استفاده از خطوط منقطع نشان داده مي‌شوند.

9-مشخصات فنی مرتبط با هر خط، در کنار آن خط و يا با استفاده از خطوط راهنما، بر روی دياگرام نوشته می شود.

10- خطوط موازی استفاده شده در دياگرام، ممکن است به صورت يک خط نشان داده شوند.

11- يک شئ در درون دياگرام‌ها ممکن است توسط يک نشانه و يا چند نشانه، نشان داده شود. در مواردی که شئ با استفاده از چند نشانه يا سيمبل، نشان داده می شود، ارتباط بين اين نشانه‌ها بايد به طريقی مشخص شود.

12- در دياگرام‌هايي كه براي نشان دادن مدارهاي ديجيتال استفاده مي‌شوند، بايد لاجيك مثبت يا منفي بودن مدار به طريقي نشان داده شود.

13- در برخي از موارد براي سادگي و درك بهتر دياگرام و نيز جلوگيري از تقاطع بيش از حد خطوط، نشانه يا سيمبل مربوط به يك شئ، در دو يا چند جاي مختلف دياگرام تكرار مي‌شود.

14- در مواردي ممكن است تعداد ترمينال‌هاي مربوط به يك نشانه يا سيمبل، به اندازه‌اي زياد باشد كه نتوان آن را در يك صفحه نشان داد. در چنين مواردي، بخشي از نشانه، در يك صفحه نمايش داده شده و بخش‌هاي ديگر به صفحه‌هاي ديگر ارجاع داده مي‌شوند.

15- در دياگرام‌ها براي رسم تجهيزاتي كه داراي بخش‌هاي متحرك هستند و به عبارت ديگر مي‌توانند در دو يا چند وضعيت قرار داشته باشند، همواره قواعد خاصي در نظر گرفته مي‌شود.

در دياگرام‌ها، نشانه‌ها و سيمبل‌هاي مختلف و متنوعي استفاده مي‌شوند كه شناخت اين نشانه‌‌ها، براي استفاده از اسناد و دياگرام‌ها ضروري است. معمولا نشانه‌هاي استفاده شده در دياگرام‌ها از يكي از دو استاندارد IEC يا IEEE تبعيت مي‌كنند. استاندارد IEC با شماره 60617 به معرفي بيش از 1300 نشانه تعريف شده توسط اين استاندارد مي‌پردازد. همچنين استاندارد IEEE با شماره 315 نيز نشانه‌هاي تعريف شده توسط اين استاندارد را توضيح مي‌دهد. بايد توجه داشت كه بخش بسيار زيادي از اين نشانه‌ها بين دو استاندارد ذكر شده مشابه بوده و برخي ديگر نشانه‌هاي خاص آن استاندارد است.

اسناد و مدارك را از نظر نوع كاربرد نيز مي‌توان دسته بندي‌كرد كه برخي از مهم‌ترين آن‌‌ها به صورت مختصر در ادامه آورده شده‌اند:


اسناد مربوط به مدارات فرمان

اسناد مربوط به مدارات قدرت

اسناد مربوط به سيستم زمين

اسناد مربوط به سيستم روشنايي

اسناد مربوط به سيستم حفاظت كاتوديك

اسناد مربوط به سيستم اعلام و اطفاي حريق


سر فصل‌ها و عناوين زيرمجموعه‌هاي موجود در اين نرم‌افزار، به ترتيب در زير آمده است:

1- مقدمه

2- ساختار استاندارد اشياء

3- ارائه مطالب در اسناد

4- انواع مدارك و اسناد

4-1- iagrams

4-1-1- كليات

4-1-2- نحوه ارائه مطالب در دياگرام‌ها

4-1-3- علائم ونشانه‌هاي مورد استفاده در دياگرام‌ها

4-2- Drawings

4-3- Tables

4-4- Charts & Graphs

5- انواع مدارك از نظر كاربرد 5-1- مدارات فرمان

5-2- مدارات قدرت

5-3- سيستم زمين

5-4- سيستم روشنايي

5-5- سيستم حفاظت كاتديك

6- نگهداري انواع مدارك
رله های حفاظتی


در سيستم‌هاي قدرت، با وجود قابلیت اطمینان این سیستم‌ها، همواره احتمال وقوع حالت‌هاي ناخواسته و غير عادي كه موجب اختلال در عملكرد سيستم مي‌شوند، وجود دارد. به طور كلي هر حالت غير عادي كه در عملكرد سيستم به وجود مي‌آيد، خطا ناميده مي‌شود. براي تشخيص حالت‌هاي غيرعادي در يك شبكه و ايزوله كردن بخش معيوب از ساير بخش‌ها از سيستم حفاظت استفاده مي‌شود. رله‌ها، در واقع هسته اصلي سيستم حفاظت و مغز متفكر آن هستند. اين تجهيزات از روي ورودي‌هايي كه از شبكه دريافت مي‌كنند وقوع خطا را تشخيص مي‌دهند. به طور معمول هر رله براي تشخيص نوع خاصي از خطا ساخته شده و تنها قادر به تشخيص آن خطا مي‌باشد. به عنوان مثال براي تشخيص جريان‌هاي زياد ناشي از اتصال كوتاه در شبكه از رله اضافه جريان يا Over current، براي تشخيص اتصال كوتاه با زمين از رله خطاي زمين يا Earth Fault، براي تشخيص افزايش توان عبوري از دستگاه يا افزايش حرارت آن از رله Over Load، براي تشخيص افزايش ولتاژ از رله Over Voltage و براي تشخيص افت ولتاژ از رله Under Voltage استفاده مي‌شود. رله‌ها نيز مانند ساير تجهيزات سير تكاملي خاصي را پشت سر گذاشته‌اند. اولين نسل از رله‌ها، رله‌هاي الكترومكانيكي بودند كه در ساختمان آن‌‌ها در اغلب موارد از يك سيم‌پيچ مغناطيس كننده استفاده شده بود. پس از آن رله‌هاي الكترونيكي به بازار عرضه شد. در اين رله‌‌ها فانكشن‌هاي حفاظتي توسط مدارهاي الكترونيكي طراحي و پياده‌سازي شده بود. با به وجود آمدن علم ديجيتال و پيشرفت آن، رله‌هايي به وجود آمدند كه با نمونه‌گيري از كميت‌هاي مختلف الكتريكي نظير ولتاژ و جريان و محاسبه اندازه و فاز آن‌ها وقوع خطا را تشخيص مي‌دهند. به اين رله‌ها رله‌هاي ديجيتال يا ماكروپروسسوري گفته مي‌شود. در اين رله‌ها مي‌توان از الگوريتم‌هاي پيشرفته و پيچيده براي حفاظت يك وسيله و تشخيص وقوع خطا استفاده كرد.

در این نرم‌افزار ابتدا به کلیت رله‌ها پرداخته می‌شود و سپس تجهیزات حفاظتی نظیر انواع رله‌هایی از قبیل رله اضافه‌بار، رله‌هاي ولتاژ، رله ديفرانسيل، رله‌‌هاي فركانسي، رله حفاظتي در برابر زمان استارت طولاني و استارت مکرر، رله بوخهلتز وسایر رله‌های حفاظتی دیگر پرداخته می‌شود.صورتي كه توان مصرفي يك مصرف‌كننده بيشتر از توان نامي آن باشد، اصطلاحا دچار اضافه‌بار يا Overload مي‌شود. حفاظت در برابر اضافه جريان با حفاظت در برابر اضافه‌بار يا Overload متفاوت است. براي حفاظت شبكه‌هاي الكتريكي در برابر تغييرات ولتاژ، از دو نوع رله به نام رله‌ Under Voltage و رله‌ Over Voltage استفاده مي‌شود. براي اندازه‌گيري جمع جريان‌هاي سه‌فاز و آشكارسازي خطاي زمين از رله اتصال زمين ياEarth Fault relay استفاده مي‌شود.در ادامه نرم‌افزار به مواردی از قبیل منحنی عملکرد، تست و هماهنگی بین رله‌ها و مواردی از این قبیل پرداخته می‌شود. در خصوص نحوه عملكرد رله‌هاي حفاظتي مخصوصاً رله‌هاي جرياني مانند over current و earth fault دو روش اصلي و متداول در مورد نمودار جريان-زمان آن‌ها وجود دارد: منحني definite time، منحني معكوس يا inverse curve. براي ايجاد هماهنگي بين رله‌‌ها لازم است تا تنظيمات جرياني و زماني رله‌هاي مختلف به طرز صحيح صورت گرفته باشند. براي اين منظور روش هایي نظیر: هماهنگي جرياني، هماهنگي زماني، هماهنگي جرياني-زماني وجود دارد.برای حفاظت دستگاه‌های مختلف نظیر ژنراتور‌ها، موتورهای الکتریکی و ترانسفورماتور‌ها، رله‌های مناسبی به کار برده می‌شود که در این نرم‌افزار به شرح مشخصات آنها پرداخته شده است.


عناوین موجود در پروژه و زیرمجموعه‌های آنها در زیر به ترتیب آمده است:1- كليات

2- تجهيزات حفاظتي

2-1- فيوزها

2-2- انواع رله‌ها

2-2-1- رله اضافه‌بار

2-2-2- رله اضافه جريان

2-2-3- رله‌هاي ولتاژي

2-2-4- رله خطاي زمين

2-2-5- رله ديفرانسيل

2-2-6- رله زمين محدود شده

2-2-7- رله‌‌هاي فركانسي

2-2-8- رله برگشت توان

2-2-9- رله حفاظت در برابر بار نامتقارن

2-2-10- رله حفاظتي Instability

2-2-11- رله حفاظتي در برابر زمان استارت طولاني

2-2-12- رله حفاظتي در برابر تعداد استارت مكرر

2-2-13- رله بوخهلتز

2-2-14- رله Lockout

2-3- محدودكننده‌هاي جريان اتصال كوتاه

3- منحني عملكرد رله‌ها

4- تست رله‌ها

5- هماهنگي بين رله‌ها

6- ساختار سيستم حفاظت دستگاه‌ها

6-1- سيستم حفاظت ژنراتور

6-2- سيستم حفاظت ترانسفورماتور

6-3- سيستم حفاظت واحدهاي ژنراتور- ترانسفورماتور

6-4- سيستم حفاظت موتورهاي الكتريكي

سركابل و مفصل حرارتي (Joint and Termination)


انتقال و توزيع انرژي الكتريكي در داخل يك محيط صنعتي توسط كابل‌هاي قدرت صورت مي‌گيرد و از اين رو اين كابل‌ها از حياتي‌ترين بخش‌هاي يك شبكه صنعتي به شمار مي‌آيند. در ايجاد يك شبكه از كابل‌ها، همواره مواردي پيش مي‌آيد كه لازم است دو كابل به يكديگر و يا يك كابل به دستگاه تغذيه كننده آن متصل شود. از اين رو اين نقاط همراهان‌هميشگي و جدايي ناپذير كابل‌ها به شمار مي‌آيند. اصطلاحا به محل‌هاي اتصال دو كابل به يكديگر مفصل يا Joint و به محل اتصال كابل به تجهيزات، سركابل يا Termination گفته مي‌شود.براي آماده كردن انتهاي كابل‌ها جهت اتصال به تجهيزات مختلف از سركابل‌يا Termination استفاده مي‌شود. محل‌هاي اتصال كابل به تجهيزات اولا بايد داراي استقامت مكانيكي بالايي باشند و ثانيا از نظر الكتريكي بايد داراي ويژگي‌هايي مشابه ويژگي‌هاي كابل باشند. در محل سركابل‌ها، از آن‌جا كه لايه‌هاي كابل بريده مي‌شوند، امكان نفوذ رطوبت و آلودگي به داخل كابل وجود دارد. از اين رو ساختمان سركابل‌ها بايد به گونه‌اي باشد كه اطراف آن‌ها و به خصوص در نزديكي Connector آن‌ها كاملا آب‌بندي و Seal شده باشند.

سركابل‌هاي فشار متوسط از نظر محل استفاده به دو نوع داخلي يا Indoor و بيروني يا Outdoor تقسيم مي‌شوند. در نوع بيروني، براي جلوگيري از تاثيرات محيط بر روي سرکابل تمهيداتي صورت مي گيرد.سركابل‌هاي مورد استفاده در سطح فشارمتوسط از نظر ساختمان و نحوه نصب انواع مختلفي دارند كه معروف‌ترين آن‌ها سرکابل هاي حرارتي و سرد مي باشد. يك مجموعه سركابل حرارتي، شامل اجزاء مختلفي است كه معمول‌ترين آن‌ها شامل دستورالعمل اجراي سركابل، مواد شوينده مناسب براي تميزكردن اجزاء مختلف كابل، نوارهاي آب‌بند، نوار عايق، نوار و تيوب كنترل استرس، كابل‌شوها، غلاف ضد جرقه، بشقابك و غيره مي باشد. در اجراي اين نوع سرکابل، ابتدا به آماده سازي و برداشتن لايه هاي کابل و سپس به قرار دادن لايه هاي سرکابل مي پردازيم. اين مهارت به طور کامل همراه با کليپ آموزشي اجراي آن، در نرم افزار شرح داده شده است


به محل اتصال دو كابل به يكديگر مفصل و يا اصطلاحا Splice ياJoint گفته مي‌شود.

مفصل‌ها معمولا كاربردهاي متفاوتي دارند و بسته به نوع كاربرد به انواع مختلفي تقسيم مي‌شوند كه مهم‌ترين آن‌ها به اين شرح‌اند:

1- مفصل مستقيم ياStraight Joints كه براي اتصال دو كابل كاملا مشابه به كار برده مي‌شود.

2- مفصل تقسيم يا Branch Joint كه براي انشعاب گرفتن از يك كابل مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

3- مفصل تبديل يا Transition Joint كه براي اتصال دو كابل متفاوت به يكديگر استفاده مي‌شود.

از نظر ساختمان و نحوه نصب نيز، مفصل‌هاي فشار متوسط را مي توان به مفصل هاي حرارتي و سرد و رزيني تقسيم بندي کرد. معمولا مجموعه يک مفصل حرارتي شامل: تيوب و نوارهاي كنترل استرس، دستورالعمل اجراي مفصل، مواد شوينده، موف فلزي، نوار آب‌بند و غيره مي باشد. در اين نرم افزار در کليپ هاي آموزشي به شرح کامل آماده سازي کابل و نصب لايه هاي مفصل و اجراي کامل يک مفصل حرارتي فشار متوسط مي پردازيم.


سر فصل‌ها و عناوين زيرمجموعه‌هاي موجود در اين نرم‌افزار، به ترتيب در زير آمده است:1- مقدمه

2- انتخاب سركابل و مفصل

3- كنترل استرس الكتريكي

4- سركابل فشار متوسط

4-1- كليات

4-2- اجراي سركابل فشارمتوسط

4-2-1- اجزاء ‌موجود در مجموعه سركابل

4-2-2- آماده‌سازي و برداشتن لايه‌هاي كابل

4-2-3- نصب لايه‌هاي سركابل

5- مفصل فشار متوسط

5-1-كليات

5-2- اجراي مفصل فشارمتوسط

5-2-1- اجزاء ‌موجود در مجموعه مفصل

5-2-2- آماده‌سازي و برداشتن لايه‌هاي كابل

5-2-3- نصب لايه‌هاي مفصل

6- مفصل و سركابل فشارضعيف

گروه محصول : نرم افزارهاي آموزشی چندرسانه اي - تجهیزات برقی

بازگشت به ليست محصولات نرم افزارهاي آموزشی چندرسانه اي - تجهیزات برقی

ليست كلي محصولات

   

 
خدمات شركت
جستجو
جستجو در سايت:
فقط در پروژه ها
فقط در محصولات
فقط در دانستنيها
ثبت نام
ثبت نام در سایت