صفحه اصلی
...........................................
درباره ما
...........................................
توانمندی ها
...........................................
ISEC - محصولات -Products محصولات
...........................................
پروژه ها
...........................................
دانستنی ها
...........................................
تماس با ما
...........................................
لينك های مفيد
...........................................
سبد خرید
...........................................
استخدام
اخبار

ISEC - ايده‌پردازان شريف -Inovator Sharif Engineerin Company آرشيو اخبار

 

   

عنوان نرم افزارها : نرم افزار آشنایی با تجهیزات فرایندی 1

محتوا :

این محصول در قالب یک دی وی دی 9، شامل بیش از 11 ساعت فیلم و انیمیشن صنعتی در مورد موضوعات زیر می باشد:


1- توربینهای بخار

2-توربین گازی

3- شیرهای صنعتی

4-تله های بخار

5-کمپرسورها

6-تجهیزات برقی


شماره شناسنامه نرم افزار در وزارت ارشاد : 058972-02679-8


شیرهای صنعتی (Industrial Valves)


شيرها يکي از اجزاي لاينفک خطوط لوله که وظيفة جابه‌جايي سيالات را بر عهده دارند به شمار مي‌روند. در ابتدا شيرها به صورت تخته‌هاي بالارونده براي قطع، وصل و تعيين مسير جريان آب در جوي‌ها و کانال‌هاي روباز مورد استفاده قرار مي‌گرفته‌اند. با گذشت زمان و در پي نياز و صنعتي شدن، بشر توانست انواع مختلفي از شيرهاي ساده و پيچيده را براي رفع احتياجات خود ابداع کند. در صنعت نفت، گاز و پتروشيمي، انواع شيرها به تعداد زياد مورد استفاده قرار مي‌گيرند و از آنجاييكه بسياري از آنها داراي قيمت بالا و نيز حساسيت زيادي هستند، شناخت درست و انتخاب نوع آنها و نيز عمليات درست با آنها داراي اهميت فراواني مي‌باشد. از موارد عمده استفاده شيرها مي‌توان به سيستم‌هاي لوله‌کشي صنايع، خطوط لوله توزيع و انتقال سيالات، لوله‌هاي منازل، تأسيسات شهري، سيستم‌هاي آبياري و... به منظور قطع، وصل، تنظيم و کنترل جريان، تغيير مسير، جلوگيري از برگشت جريان، کنترل يا آزاد کردن فشار و... اشاره نمود.به طور كلي شيرها داراي چند بخش اصلي از جمله بدنه شير، بندآور جريان، ساقه بندآور و نشيمن‌گاه بندآور مي‌باشند. بر حسب اينكه شير در چه فشار، دما و موقعيتي، چه وظيفه‌اي را بر عهده دارد و با توجه به خورندگي يا سايندگي جريان، نوع، اندازه، جنس و ديگر خصوصيات شير تعيين مي‌شود. اما همة شيرها با هر شكل، جنس، اندازه‌اي و يا هر خصوصيت ديگر، عمكلرد مشابهي دارند و آن هم مسدود كردن و يا بازكردن تمام يا قسمتي از مسير جريان عبوري از لوله مي‌باشد. اين عمل با تغيير مکان عضو مسدود کننده در شير، مُيسر مي‌شود. اين تغيير موقعيت مي‌تواند به صورت دستي، نيمه خودکار و يا خودکار انجام شود. بعضي از شيرها با نيروي دست کار مي‌کنند؛ در حالي که برخي ديگر محرک‌هايي دارند که با نيروي نيوماتيک، هيدروليک يا برق به حرکت در مي‌آيند. لازمه بهره‌گيري مناسب از شيرها، شناخت خصوصيات انواع آنها، شرايط نگهداري و بكارگيري آنها و پديده‌هاي مرتبط با آنها مي‌باشد.


شکل ظاهری و نحوه کار انواع شیرهاي موجود در صنايع پتروشيمي از قبيل دروازه ای، توپی، کروی، پروانه ای، شیرهای یک طرفه و... در قالب فیلم های آموزشی دو و سه بعدی به کابران آموزش داده می شود. ابتدا سعی شده بخش های مختلف یک شیر از جمله، بدنه، آب بند، ساقه، یوک و... به خوبی معرفی شده و سپس به اجزای جانبی از قبیل محرک ها پرداخته شده است. جهت آشنایی علمی تر، مبحثی تحت عنوان "جنس شیرها" نیز آورده شده است. در انتهای مجموعه، بحث های تخصصی همچون ضربه قوچ، کاویتاسیون، فلشینگ، خفگی و همچنین نکاتی راجع به تعمیرات و نصب شیر و نکات ایمنی مرتبط به تفصیل آورده شده است تا استفاده کنندگان از این مجموعه تمام علوم مرتبط با عنوان نرم افزار را به میزان لازم فرا بگیرند.سرفصل هاي موجود در نرم افزار

1-مقدمه

2-بدنه

3-بندآور

4-ساقه

5-درپوش

6-نشیمن گاه

7-یوک

8-محرک ها

9-جنس

10-شیر دروازه ای

11-شیر کروی

12-شیر سماوری

13-شیر توپی

14-شیر پروانه ای

15-شیر دیافراگمی

16-شیر یک طرفه

17-شیر اطمینان و ایمنی

18-منحنی واکنش شیر

19-محرک ها

20-ضربه قوچ

21-کاویتاسیون، فلشینگ، خفگی

22-نکات مهم حین ارسال شیر برای تعمیرات و نصب مجدد

23-ایمنی و نکات مهم حین بهره برداری

24-تله های بخار


تله‌هاي بخار (Steam Trap)


در فرايندهای صنعتی، بخار نقش مهم و ارزشمندی داشته و موارد استفادة فراوانی دارد. بخار به عنوان سيال گرم‌کننده در مبدل‌های حرارتی و يا کويل‌های بخار و يا بطور مستقيم در بسياری از فرايندها و يا واکنشها مورد استفاده قرار می‌گيرد. از آنجا که بخار شکل گازی آب می‌باشد، لذا با از دست دادن گرمای نهان تبخير، از فاز گاز به فاز مايع تبديل می‌شود. چنانچه اين پديده، يعنی چگالش بخار و تبديل آن به مايع در مبدلهايي كه سيال سرويس آنها، بخار است و يا داخل لوله‌هاي كويل بخار و حتي در لوله‌هايي كه براي انتقال بخار استفاده ميشود، اتفاق بيفتد، سبب ايجاد کندانس شده و مشکلات زيادی ايجاد خواهد کرد، از جمله اينکه ايجاد كندانس در مبدلهاي حرارتي سبب مي‌شود، قسمتي از سطح انتقال حرارت بجای بخار، با کندانس اشغال شود و در نتيجه ميزان انتقال حرارت كاهش می‌يابد. همچنين سرعت بالای قطرات و برخورد آنها به زانويی‌های مسير سبب سوراخ شدن لوله‌ها می‌گردد.براي رفع اين مشكلات، لازم است از وسيله‌هايي به نام تله بخار يا Steam Trap در طول استفاده شود تا كندانس بخار از لوله حاوي بخار خارج گردد. تله بخارها براساس مکانيسم عملکرد به سه نوع اصلی تقسيم می‌شوند:

1- تله‌های مکانيکی

2- تله‌های ترموستاتيکی

3- تله‌های ترموديناميکی


تله‌های ترموستاتيكي يا حرارتی بر اساس اختلاف دمای بخار و كندانس عمل می‌کنند. اين تله‌ها شيري دارند كه در اثر تغييرات دمايي و انبساط و انقباض به جلو و عقب رانده مي‌شوند. اين شير طوري طراحي شده، كه تنها زماني باز شود كه دماي مايع به دماي مشخصي كه پايينتر از دماي اشباع است، برسد. بنابراين کندانس در دمايی پايين‌تر از دمای اشباع خارج می‌شود. تله‌هاي Liquid expansion، تله‌هاي بايمتال و تله‌هاي Ballanced pressure (فشار تعادلي)، سه نوع از اين تله‌ها هستند. تله‌هاي مكانيكي داراي شناوري هستند كه بسته به سطح آب كندانس، بالا يا پايين مي‌روند و بوسيله اتصال مكانيكي خود، شير را باز و بسته مي‌كنند. اساس كار اين تله‌ها، اختلاف چگالي بخار و آب است. تله‌هاي شناوری ترموستاتيكي، سطل معكوس و شناوري آزاد نمونه‌هايي از تله‌هاي مكانيكي هستند.تله‌های ترموديناميکی، تله‌هايي محكم و با عملکرد ساده هستند که مبنای کار آنها سرعت بالای بخار و چگالی بيشتر آب می‌باشد. از آنجا که وظيفة تله‌ بخار جدايش بخار از آب کندانس می‌باشد، لذا در مواردی که تله به طور كامل مسدود شده و آب و بخار از آن عبور نكند و يا اينکه تله به طور كامل باز مانده و بخار زنده و آب از آن عبور کند و در نتيجه سبب اتلاف حرارتي شود، تله دچار از کارافتادگی می‌شود. برای تشخيص عيوب تله‌های بخار از روش چشمی، روش حرارتی و دستگاههای تشخيص عيوب استفاده می‌گردد. در اين نرم‌افزار آموزشی در مورد انواع، اجزا، نحوة عملکرد و مشکلات معمول در تله‌های بخار مطالبی ذکر شده که عناوين آنها شامل موارد زير می‌باشد:


- کليات

- انواع تله‌هاي بخار

- تله‌های مکانيکی

تله‌های شناوری

تله‌هاي ترموستاتيكي

تله بخار شناوری آزاد

تله بخار سطل وارونه

- تله‌های حرارتی

تله بخار بي‌متال

تله بخار فشار تعادلي(balanced pressure)

تله بخار انبساط مايع

- تله‌های ترموديناميکی يا ديسکي

- تشخيص عيوب

روش چشمی(visual testing)

روش حرارتي

دستگاهای تشخيص عيوب

- مشکلات معمول در تله هاي بخار

نشتي بخار (عبور بخار زنده از تله)

انجماد

اندازه نامناسب

هواگرفتگی

ضربه چکش (water hammer)

آلودگي

فقدان شرایط راه اندازی


توربين‌هاي گازي(Gas Turbines)


صنايع مختلف به جهت تامين نيازهاي بشر امروزي منابع بسيار زيادي از انرژي را مورد استفاده قرار مي‌دهند. در اين ميان انرژي الكتريكي و مكانيكي انواعي از انرژي هستند كه به لحاظ كاربرد گستره‌اي كه دارند از جايگاه ويژه‌اي برخوردار هستند. توربين‌ها تجهيزاتي هستند كه به منظور توليد انرژي‌هاي مذكور از ديگر منابع انرژي مانند سوخت‌هاي فسيلي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. انرژي مكانيكي توليد شده در توربين‌ها معمولاً به صورت دوراني مي‌باشد و لذا در صنعت براي چرخاندن دستگاههاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيرد. به عنوان مثال توربين‌هاي بادي و آبي معمولاً براي چرخاندن ژنراتور و توليد برق در نيروگاههاي بادي و آبي استفاده مي‌شوند. توربين‌هاي گازي در صنايع هواپيمايي به عنوان موتور محرك، در صنايع نفت و گاز و پتروشيمي به عنوان محرك ژنراتور،كمپرسور و پمپ؛ و در نيروگاههاي حرارتي به عنوان محرك ژنراتور استفاده مي‌شوند. توربين بخار نيز در ابعاد مختلف و در بسياري از صنايع به عنوان محرك ژنراتور، كمپرسور، پمپ و ... استفاده مي‌شود. در يك توربين‌گازي ابتدا هوا در بخشي به نام كمپرسور فشرده مي‌شود تا وارد محفظه احتراق گردد. در محفظه احتراق با سوزاندن سوخت فسيلي، هواي فشرده تزريقي گرم ‌مي‌شود و توليد سيال با انرژي جنبشي بالا مي‌نمايد. اين سيال به سمت پره‌هاي توربين هدايت مي‌شود تا به كمك آن كار مكانيكي توليد نمايد. كار توليد شده صرف چرخاندن كمپرسور هوا و دستگاههاي ديگر مانند ژنراتور مي‌گردد.به طور كلي مي‌توان گفت كه يك توربين گازي داراي سه بخش اصلي كمپرسور، محفظه احتراق و توربين مي‌باشد كه در ادامه به توضيحات بيشتري در اين خصوص پرداخته مي‌شود:1-ورودي هوا يا Air Intake


هوای مورد نياز جهت توربين گاز می‌بايست کاملاً تميز بوده و از ذرات معلق در فضای اطراف خود پاک باشد. در محيط، معمولاًً ذرات معلق زيادی وجود دارد که به نسبت ارتفاع از سطح زمين قطر آنها کمتر می‌شود. وجود اين ذرات در مسير عبور خود از توربين گاز مشکلات زيادی را برای کارکرد دستگاه بوجود می آورند. از اين‌رو ، تمامی توربين های گاز مجهز به سامانه های فيلتر متعددی جهت تميز کردن اين هوای ورودی هستند که به مجموعه آنها Air Intake گفته می شود.

در اين سامانه‌ها چند رديف فيلترهای مختلف جهت جلوگيری از ورود قطعات بزرگ تا کوچک وجود دارد كه بطور كلي شامل سه رديف مي‌باشند:

1-رديف اول؛ فيلترهاي توري با مش بزرگ

2- رديف دوم؛ فيلترهاي فلزي

3- رديف سوم؛ فيلترهاي اصلي كه عمدتاً كاغذي يا پارچه‌اي هستند


در بعضي از توربين‌ها به منظور پاك‌كردن فيلترهاي رديف دوم از Pulse Filter Fan ها استفاده مي‌گردد كه با اعمال ضربه‌هايي به اين فيلترها سبب مي‌گردند تا سطوح فيلترها پاك شوند. همچنين در ورودي هوا سيستم‌هاي مختلفي وجود دارند كه از آن ميان مي‌توان به سيستم‌هاي Fog و Anti Icing نام برد.2- كمپرسور


با توجه به وظيفه اصلي يک توربين گاز که عبارت است از تبديل انرژي نهفته در سوختهاي فسيلي به انرژي مکانيکي و کار، به منظور فراهم نمودن شرايط ايده‌ال براي واکنش‌هاي احتراق و ترکيب کامل اکسيژن با سوخت، اطاق احتراق، نياز به حجم زيادي از هواي فشرده دارد، که اين هوا توسط يک کمپرسور تامين مي‌گردد.کمپرسورهاي مورد استفاده در توربين گاز هوا را از اتمسفر مکيده و فشار آن را تا چندين برابر فشار اتمسفر بالا مي برند. دو نوع متداول از کمپرسورها، براي فشرده‌سازي هوا در توربينها استفاده مي‌شوند كه عبارتند از كمپرسورهاي سانتريوفوژ و جريان محوري كه تفاوت ظاهري اين دو نوع، مربوط به جهت جريان هواي عبوري از درون آنها مي‌باشد. در کمپرسور سانتريفوژ، جهت حرکت هوا عمود بر امتداد ورود هوا و در کمپرسورهاي جريان محوري، اين جريان موازي جريان‌هاي ورودي مي‌باشد.


3-محفظه احتراق

در تمام توربين‌هاي گازي، واكنش احتراق يا آزاد سازي انرژي نهفته در سوخت، در محفظه و يا اطاقهاي احتراق انجام مي‌شود. در اين فرايند که در فشار ثابت انجام مي‌پذيرد، انرژي آزاد شده به شکل انرژي گرمايي از اطاق احتراق خارج مي‌شود. در حقيقت وظيفه اصلي يک اطاق احتراق دريافت هواي فشرده‌شده از خروجي کمپرسور و انجام عمل احتراق کامل روي سوخت‌هاي وارد شده به آن، به شکل مداوم است.بطور کلي يک اطاق احتراق از سه قسمت اصلي نازلهاي سوخت پاش، محفظه احتراق و قطعه و يا قطعات انتقال دهنده گازهاي داغ تشکيل شده است. در هر محفظه احتراق سه منطقه قابل تشخيص است.


• منطقه مخلوط كردن سوخت و هوا يا Mixing Zone :

• منطقه اشتعال يا Combustion Zone

• منطقه رقيق كردن گازهاي حاصل Dilution Zone

وظيفة اصلي نواحي اختلاط و اشتعال، تشکيل و برقراري شعله و تأمين همزمان، دما و تلاطم مناسب جهت رسيدن به احتراق کامل در حضور مخلوط سوخت و هوا است. در اين ناحيه، چرخش يا سيرکولاسيون در بخشي از گازهاي داغ به منظور اشتعال پيوسته در سوخت و هواي ورودي صورت مي پذيرد. برخي از محفظه هاي احتراق شامل سوئيرلر هوا (Air swirler) جهت ايجاد جريان پيچشي است. پس از مخلوط شدن هوا و سوخت توسط هواي به دوران در آمده ، شعله توسط جرقه‌زنهاي ثابت و يا موقت بر قرار مي شود. پس از برقراري شعله ، مخلوط هوا و سوخت بطور كامل مشتعل شده و دماي سيال بشدت بالا مي رود4-توربين


هدف اصلي در يک توربين گاز، تبديل انرژي نهفته در سوخت‌هاي فسيلي به انرژي مكانيكي و كار مي‌باشد. اين تبديل در قسمتي از توربين‌گاز به نام توربين اتفاق مي‌افتد. در اين قسمت بخش اعظمي از انرژي گازهاي حاصل از احتراق گرفته مي‌شود و اين انرژي به محور توربين گاز انتقال داده مي‌شود. در واقع، توربين قسمتي است كه بعد از محفظه احتراق قرار گرفته و وظيفه تبديل انرژي گرمايي گازهاي خروجي از محفظه احتراق را به انرژي مكانيكي و كار بر عهده دارد.

دو نوع متداول از اين توربينها وجود دارند: توربينهاي با جريان گردشي و توربين‌هاي با جريان محوري كه تفاوت اصلي آنها در جهت عبور سيال از آنها مي‌باشد. در واقع در توربين‌هاي با جريان گردشي جهت حركت گازهاي خروجي عمود بر امتداد ورود گازهاي داغ و در توربين‌هاي با جريان محوري، اين جهت، موازي گازهاي داغ ورودي مي‌باشد. به عبارت ديگر در توربين‌هاي با جريان گردشي، جريان گازها از مركز محور توربين به سمت بيرون و شعاعي مي‌باشد كه باعث حركت و چرخش توربين مي‌شود. در حاليكه در توربين‌هاي با جريان محوري، گازها در موازات محور مركزي توربين وارد مي‌شوند و با برخورد به پره‌ها باعث چرخش آنها شده و سپس بدون تغيير مسير از توربين خارج مي‌شوند.الف-توربين‌هاي سانتريوفوژ


اين توربين‌ها در مقايسه با توربين‌هاي با جريان محوري، بسيار ساده‌تر و ارزان‌تر مي‌باشند. اين نوع توربين به جهت طراحي و ساخت، بسيار شبيه به كمپرسورهاي سانتريفيوژ هستند كه در بخش كمپرسورهاي اين نرم افزار آورده شده است.از اين نوع توربين‌ها، معمولا در توربين‌هاي‌گاز كوچك که براي فشرده کردن سيالات گوناگون و يا ساير سامانه‌هاي انتقال‌دهنده سيالات كاربرد دارند، استفاده مي‌شود.

ب-توربين‌هاي محوري

توربين‌هاي محوري از دو قسمت اصلي پره‌هاي ثابت و پره‌هاي متحرک تشكيل شده‌اند. توربين‌هاي محوري ميتوانند، يک مرحله و يا چند مرحله داشته باشند. در هر مرحله از توربين، دوجزء اصلي وجود دارد كه عبارتند از: ابتدا پره هاي ثابت وسپس پره هاي متحرک. در هر مرحله از توربين ، گازهاي داغ حاصل از احتراق پس از برخورد به پره‌هاي ثابت که به شکل نازل نيز هستند، تغيير مسير مي‌دهند و علاوه بر کاهش فشار گازهاي عبور و افزايش سرعت آنها، در زاويه‌اي مناسب به پره‌هاي روتور برخورد مي‌كنند و باعث چرخش آن مي‌شوند. اين چرخش باعث حركت و گردش محور توربين شده و توليد كار مي‌كند.
5-اگزوز


گازهاي داغ در عبور از مراحل مختلف توربين تمامي انرژي فشاري و مقدار زيادي از انرژي حرارتي خود را از دست مي دهند. توربين هاي گازي عموما به شکلي طراحي مي شوند که فشار گازهاي داغ در خروجي توربين و پس از آخرين پره متحرک اندکي از فشار اتمسفر کمتر است. لذا براي غلبه بر فشار محيط و خروج از طريق اگزوز يک مجراي واگرا در خروجي توربين گاز، بين توربين و اگزوز، وجود دارد. در اين مجراي واگرا با استفاده از سرعت سيال و تبديل آن به فشار، بر فشار محيط غلبه کرده و از اين طريق گازهاي خروجي که داراي دماي نسبتاً بالايي هستند از طريق اگزوز به اتمسفر اطراف فرستاده مي شود.


سرفصل‌هاي موجود در نرم افزار

1. مقدمه

2. اصول و مباني عملكرد

3. ساختمان و اجزاء: شامل قسمت‌هاي ذيل:

• ورودي هوا (Air Intake)

• اجزاء داخلي (كمپرسور، محفظه احتراق و توربين)

• اگزوز

4. سامانه‌ها يا سيستم‌ها: شامل قسمت‌هاي ذيل:

• سيستم راه‌اندازي اوليه

• سيستم سوخت‌رساني

• سيستم كنترل و حفاظت

• سيستم روغن‌كاري

• سيستم شستشوي كمپرسور

• سيستم كوپلينگ


خصوصیات محصول :

تجهیزات برقی برای بهره برداران


توليد انرژي الكتريكي، در نيروگاه‌ها با تبديل ساير انواع انرژي به انرژي الكتريكي صورت می‌گیرد.در اين نيروگاه‌‌ها، انرژي اوليه باعث چرخش محور ژنراتورها شده و بدين ترتيب ژنراتورها، انرژي جنبشي دوراني محور را به انرژي الكتريكي تبديل مي‌كنند. انتقال انرژي الكتريكي توليدي نيروگاه، به نقاط دوردست با استفاده از خطوط انتقال صورت مي‌گيرد. هدف از توليد و انتقال انرژي الكتريكي، رساندن آن به دست‌ مصرف‌كننده‌هاي الكتريكي و تبديل آن به انواع ديگر انرژي است. توزيع انرژي الكتريكي بين مصرف‌كننده‌ها به عهده شبكه توزيع گذاشته مي‌شود. براي توزيع انرژي الكتريكي بين مصرف‌كننده‌‌ها، از محل‌هايي به نام Substation كه به آن سوئيچ‌خانه نيز مي‌گويند، استفاده مي‌شود.توزيع انرژي الكتريكي در سطح مجتمع معمولا توسط كابل‌هاي فشارقوي و فشارضعيف صورت مي‌گيرد.براي قطع و وصل مصرف‌كننده‌ها و يا ايزوله كردن آن‌ها از شبكه از كليدها استفاده مي‌شود.كليدها اعم از فشارقوي و فشار ضعيف اغلب در داخل محفظه‌هاي فلزي به نام پانل قرار مي‌گيرند. در داخل اين پانل‌ها علاوه بر كليدها تجهيزات جانبي مورد نياز نظير تجهيزات ومدارهاي اندازه‌گيري، حفاظتي، كنترلي و... نيز قرارمي‌گيرند. ازجمله تجهيزات اندازه‌گيري می‌توان به اهم متر،ولتمتر،ارت تستر،COSΦ متر، ترانس‌هاي ولتاژ PT يا Potential Transformer وترانس‌‌هاي جريان CT يا Current Transformer اشاره کرد. در مدارهاي فشارقوي معمولا اندازه ولتاژ و جريان بيشتر از محدوده قابل اندازه‌گيري تجهيزات است.این ترانس‌ها اندازه ولتاژ و جریان اعمالي به تجهيزات اندازه‌گيري را كاهش داده تا قابل اندازه‌گيري براي آن‌ها باشد. از جمله تجهیزات حفاظتی می‌توان به رله ها و فیوزها اشاره کرد. تجهيزات مورد استفاده درمدارهای کنترلی در بسياري از موارد تجهيزات الكترونيكي و حساس هستند كه برق ورودي آن‌‌ها بايد بدون قطعي‌هاي لحظه‌اي و يا بدون وقفه باشد. همچنين ولتاژ اعمالي به آن‌ها بايد شكل موجي سينوسي داشته و بدون نويز باشد. از اين رو براي تأمين برق AC اين مدارها از سيستم UPS يا Uninterruptible Power Supply استفاده مي‌شود. در مواقع قطع برق نيز Upsها از انرژي ذخيره شده در باتري‌ها استفاده كرده و برق مدارات كنترل، روشنايي اضطراري، سيستم كنترل و حفاظت را تأمين مي‌كند.برای دستیابی به شماي كلي از سيستم، نحوه كار آن و محل نسبي اجزا نسبت به يكديگر می توان از نقشه های برقی استفاده نمود که از روي آن مي‌توان محل مناسب قرار گرفتن دستگاه‌ها، تجهيزات و حفاظت‌هاي لازم را پيش‌بيني نمود. چگونگی تولید، انتقال، توزیع انرژی الکتریکی و تجهیزات لازم جهت اندازه گیری،حفاظت،کنترل و ذخیره ی آن ،ساختمان داخلی و نحوه ی عملکرد تجهیزات ونکات لازم جهت حفاظت،کالیبراسیون آنها به طور کامل در این نرم افزار شرح داده شده است. کلیپ‌های آموزشی موجود در این نرم‌افزار عناوین زیر می‌باشند:

1-توليد انرژي الكتريكي

2-انتقال انرژي الكتريكي

3-توزيع انرژي الكتريكي

4-نقشه‌ها و اسناد برق

5-انواع كابل‌ها

6-سركابل‌ها

7-مفصل‌ها

8-اصول اوليه كليدها

9-انواع كليدهاي فشار ضعيف

10-انواع كليدهاي فشارقوي

11-Rack in و Rack out كردن كليدها

12-بررسي وضعيت اينترلاك‌ها

13-چك كردن كليد در حالت تست

14-ريست كردن كليدها

15-آشنايي با Substation

16-فيوزها

17-Busbar

18-كليات ترانسفورماتورها

19-ترانسفورماتورهاي قدرت

20-ترانس‌هاي جريان

21-ترانس ولتاژ

22-اتوترانس

23-ترانس روشنايي

24-ركتيفاير

25-باتري‌ها

26-اينورتر

27-UPS

28-مقدمه تجهيزات حفاظتي

29-انواع رله‌ها

30-حفاظت تجهيزات مختلف

31-ولت‌متر

32-آمپرمتر

33-اهم‌متر

34-مولتي‌متر

35-وات‌متر

36-Cosمتر

37-فركانس‌متر

38-ميگر

39-سنكرونسكوپ

40-قرائت صحيح تجهيزات اندازه‌گيري

41-كاليبراسيون تجهيزات اندازه‌گيري

42-سيستم زمين

43-الكتروموتور

44-نكات بهره‌برداري و ايمني

45-ايمنيتوربین های بخار(Storage Tanks)


در صنعت، با استفاده از تجهيزاتي به نام موتورهاي حرارتي (Heat Engine) مي‌توان انرژي گرمايي موجود در سيالات گرم مانند بخار را به كار مكانيكي تبديل نمود. از جمله اين موتورهاي حرارتي مي‌توان به موتورهاي بخار (Steam Engine)، موتورهاي احتراق داخلي (Internal Combustion Engine) و توربين‌هاي گازي (Gas Turbine) اشاره نمود. در تمامي اين تجهيزات، يك سيال كه به آن اصطلاحاً سيال عامل (working Fluid) نيز گفته مي‌شود به عنوان حامل انرژي حرارتي وارد دستگاه شده و در آنجا انرژي گرمايي موجود در سيال عامل به كار مكانيكي تبديل مي‌شود. توربين‌هاي بخار مورد استفاده در صنايع، اندازه‌هاي مختلفي دارند، بطور كلي اين تجهيزات توانايي توليد توان‌هايي از چند اسب بخار تا مقادير بيشتر از 1300 مگاوات را نيز دارا مي‌باشند. غالباً از انواع بزرگ آن‌ها، در نيروگاه‌هاي توليد برق براي به حركت درآوردن ژنراتورهاي الكتريكي، و از انواع كوچك‌تر آنها در صنايع فرايندي مانند نفت، گاز و پتروشيمي به منظور تامين‌ نيروي محركه تجهيزاتي چون پمپ، كمپرسور، فن‌ها و غيره بطور نسبتاً وسيعي استفاده مي‌گردد.توربين‌هاي بخار انواع مختلفي دارند كه عموماً بر اساس معيارهاي خاصي طبقه بندي مي‌گردند، اين معيارها عبارتند از:


1-بر اساس تعداد مراحل كه توربين‌ها به انواع تك يا چندمرحله‌اي تقسيم بندي مي گردند.

2-بر اساس نحوه عملكرد كه دو نوع ضربه‌اي و عكس العملي مي‌باشند

3- بر اساس نوع پوسته كه توربين‌هاي تك يا چند پوسته‌اي وجود دارند

4-بر اساس نوع شفت و آرايش شفت مي‌توان توربين‌ها را به انواع tandem و cross compound? تقسيم‌بندي نمود.


5- بر اساس جهت جريان سيال مي‌توان توربين‌ها را به انواع جريان محوري (Axial Flow)، جريان شعاعي (Radial Flow) و جريان مماسي (Tangential Flow) تقسيم‌بندي نمود.


6- بر اساس نحوه ورود بخار و شرايط بخار خروجي توربين‌ها داراي انواع condensing، non-condensing يا Back Pressure، mixed pressure و reheat تقسيم‌بندي مي‌گردند.

در حالت كلي، جريان بخار توليد شده در بويلر، در ابتدا و با توجه به نوع و اندازه توربين، از يك تا تعدادي throttle valve و governor valve عبور كرده و پس از آن وارد توربين بخار مي‌شود. عموماً اين جريان بخار ورودي، داراي فشار و دماي بالايي است و از طريق دو خط لوله و از دو سمت، وارد توربين مي‌گردد.
اگر جريان بخار ورودي از اين دو سمت، مستقيماً با پره‌هاي توربين برخورد نمايد، به دليل عدم يكنواختي در فشارهاي وارد شده به پره‌ها، ممكن است سبب ايجاد عدم تعادل (Unbalance) در پره‌هاي توربين گردد. براي جلوگيري از اين مشكل، بخار پس از ورود به توربين بايد به نحوي پخش شده و به شكل جريان‌هايي يكنواخت درآيد و نهايتاً بطور يكسان به تمام سطوح پره‌هاي نصب شده بر روي روتور برخورد نمايد. از اينرو قبل از پره‌هاي توربين جريان بخار پرفشار به ترتيب از اجزائي به نام محفظه بخار (steam chest) و چرخ کورتيس عبور مي‌نمايد. لازم به ذكر است محفظه بخار در حقيقت محفظه ورودي بخار به Governor Valve (ها) و چرخ كورتيس نيز در اصل يك مرحله از توربين بوده كه بخار پرفشار پس از برخورد به آن به حالت يكنواخت در مي آيد و پس از آن وارد مراحل بعدي توربين مي‌گردد. در داخل توربين، ابتدا بخار با پره‌هاي ثابت يا نازل‌ها برخورد كرده و بدين ترتيب جريان بخار انبساط شده و سرعت آن نيز افزايش مي‌‌يابد. همچنين اين پره‌ها جهت جريان بخار را براي ورود به پره‌هاي متحرك، تصحيح مي‌نمايند. در ادامه، جريان بخار خروجي از پره‌هاي ثابت، با انرژي جنبشي بالا و جهت مناسب، با پره‌هاي متحرك برخورد كرده و سبب حركت آنها مي‌شود. با توجه به اتصال پره‌ها به شفت، اين برخورد سبب دوران شفت نيز خواهد شد. حركت دوراني شفت به مفهوم انجام كار مكانيكي مي‌باشد. با متصل نمودن محور توربين به محور ژنراتور، کمپرسور و يا پمپ مي‌توان انرژي الکتريکي يا کار مکانيکي مورد نياز اين تجهيزات را تامين نمود.به مجموعه يك رديف پره ثابت و يك رديف پره متحرك، اصطلاحاً يك مرحله از توربين گفته مي‌شود. عموماً توربين‌هاي صنعتي شامل چندين مرحله از اين پره‌هاي ثابت و متحرك مي‌باشند. در توربين‌هاي چند مرحله‌اي، بخار پس از عبور از مرحله اول، وارد دومين مرحله شده كه مستقيماً پس از مرحله اول قرار دارد. اين روند عبور بخار تا مرحله آخر توربين و بطور پشت‌سرهم ادامه دارد. بر اثر عبور جريان بخار از مراحل توربين، در سه جهت مماسي، محوري و شعاعي به روتور نيرو وارد مي‌گردد. اين نيروها سبب خواهند شد تا شفت يا روتور از محل استقرار خود جابجا شود، براي حفظ استقرار روتور، از اجزائي به نام ياتاقان‌ كه شفت را نگه مي‌دارند، استفاده مي‌گردد. اين ياتاقان‌ها مي‌توانند تا محدوده خاصي نيروهاي وارد شده به شفت را خنثي نمايند، در صورتيكه مقدار اين نيروها، از مقدار مجاز قابل تحمل ياتاقان‌ها بيشتر گردد، شفت يا روتور از محل استقرار خود خارج خواهد شد كه سبب بروز صدمات و مشكلات جدي به توربين مي‌شود. همچنين اجزائي ديگر چون روتور، سيستم‌هاي آب‌بندي، ياتاقانها و غيره نيز در داخل Casing قرار دارند.


کمپرسورها (Compressors)


فشار يکي از عوامل پيشرفت واکنش در فرايندهاي شيميايي محسوب مي‌شود. بر اين اساس در بسياري از واحدها، تجهيزاتي به منظور بالا بردن فشار پيش‌بيني شده است. اين تجهيزات شامل فن‌ها، دمنده‌ها و کمپرسورها هستند که از آن ميان کمپرسورها به دليل دارا بودن نسبت تراکم بالاتر و پيچيده‌تر بودن فرايند از اهميت بيشتر برخوردار مي‌باشند. در اين نرم‌افزار كه شامل تركيبي از فيلم‌هاي آموزشي و انيميشن‌هاي دو و سه‌بعدي مي‌باشد، انواع کمپرسورهاي موجود در صنايع پتروشيمي از قبيل کمپرهاي رفت و برگشتي (Reciprocating)، سانتريفوژ (Centrifuge) و پيچشي (Screw) معرفي شده است.


الف- کمپرسورهاي رفت و برگشتي

کمپرسورهاي رفت و برگشتي براي فشارهاي بالا و شدت جريان هاي کم تا متوسط استفاده مي شوند. به اين ترتيب در شرايطي که نياز به فشار بالا و شدت جريان هاي پايين هست اين نوع کمپرسورها انتخاب خوبي به حساب مي آيد.ب- کمپرسورهاي مارپيچي يا Screw


اين کمپرسورها داراي تکنولوژي ساخت ساده‌تري بوده و به همين دليل قيمت پايين‌تري دارند و لذا بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرند. از خصوصيات اين نوع كمپرسورها، شدت جريان و فشار خروجي متوسط مي‌باشد. يكي از كاربردهاي عمده اين نوع كمپرسورها براي ايجاد هواي فشرده مي‌باشد.

ج- کمپرسورهاي سانتريفوژ

به طور کلي طراحان در شرايطي که نياز به شدت جريان بالا و فشار متوسط هستند از کمپرسورهاي سانتريفوژ استفاده مي کنند. اين نوع کمپرسورها در شرايط ذکر شده بازدهي و قيمت مناسب تري نسبت به ساير کمپرسورها دارند.کمپرسورهاي جريان محوري و سانتريفوژ در دسته کمپرسورهاي ديناميک و کمپرسورهاي رفت و برگشتي و دوراني در دسته کمپرسورهاي جابجائي مثبت قرار دارند. طراحان بر اساس محدوده‌هاي خاصي که از نظر نسبت تراکم و شدت جريان گاز در مراجع وجود دارد نوع خاصي از کمپرسور را براي هدف مورد نظر انتخاب مي‌کنند. لازم به ذکر است که هر يک از اين نوع کمپرسورها مزايا و کاربردهاي خاص خود را دارند. در انتخاب نوع کمپرسور چندين معيار مختلف تاثير گذار است. يکي از اين معيارها که طبيعتا تاثير بسيار زيادي بر روي انتخاب دارد، قيمت کمپرسور است. به اين معني که در صورت امکان، حتما سازنده نوع کمپرسور را طوري انتخاب مي کند که قيمت آن مينيمم شود. علاوه بر قيمت، دو پارامتر اصلي "شدت جريان مورد نياز" و "فشار يا نسبت تراكم" تاثير مستقيم بر انتخاب نوع کمپرسور دارند. براي مفهموم تر شدن نحوه انتخاب بر اساس اين پارامترها، موارد کاربرد هريک از کمپرسورها را بررسي مي کنيم:


سرفصل هاي موجود در نرم افزار

1-مقدمه

2-مباني علمي

3-کمپرسورهاي رفت و برگشتي

4-روش هاي کنترل ظرفيت در کمپرسورهاي رفت و برگشتي

5-کمپرسورهاي سانتريفوژ

6-انواع کمپرسورهاي سانتريفوژ

7-روش هاي کنترل در کمپرسورهاي سانتريفوژ

8-سرج

9-کنترل سرج

10-کمپرسورهاي پيچشي

11-انواع کمپرسورهاي پيچشي

12-کنترل ظرفيت در کمپرسورهاي پيچشي

13-وضعيت اضطراري

14-مقدمات راه اندازي

15-راه اندازي

16-عمليات پس از راه اندازي

17-از سرويس خارج کردن

18-اجزاء کمپرسورها

19-چک و ثبت متغيرها

20-تعميرات جزئي

21-نکات ايمني


ارسال محصول به 3 طريق زير، امکان پذير است:

1- مراجعه حضوری

2- ارسال از طریق پيک (هزینه پيک بر عهده متقاضيست)

3- ارسال از طریق پست پيشتاز(هزينه پست بر عهده متقاضيست). متقاضيانی که خواهان ارسال از طریق پست پيشتاز هستند، می بایست علاوه بر خريداری محصول، گزينه پست را نيز انتخاب نمايند. گزينه پست در رديف محصولات قابل مشاهده می باشد.

گروه محصول : نرم افزارهاي آموزشی چندرسانه اي - تجهیزات فرآیندی

بازگشت به ليست محصولات نرم افزارهاي آموزشی چندرسانه اي - تجهیزات فرآیندی

ليست كلي محصولات

   

 
خدمات شركت
جستجو
جستجو در سايت:
فقط در پروژه ها
فقط در محصولات
فقط در دانستنيها
ثبت نام
ثبت نام در سایت