تاریخچه شرکت مهندسی ایده پردازان شریف از سال 1380 آغاز شده و هدف از تاسیس تحقیق و پژوهش، طراحی و فعالیت های مهندسی در زمینه نفت، گاز و صنایع پتروشیمی می باشد.  در طول سالیان گذشته، این شرکت فعالیت های خود را در چهار موضوع زیر پیگیری نموده است:

1- پروژه های تحقیقاتی/پژوهشی و مهندسی مشاور

2- تحلیل حوادث، طراحی و مشاوره ایمنی و آتش نشانی

3- تولید فیلم و انیمیشن صنعتی و نرم افزارهای آموزشی چندرسانه ای

4- کدنویسی و توسعه نرم افزار

تاریخچه شرکت

حضور کارشناسان و مشاوران باتجربه و متخصص صنعتی و دانشگاهی، این شرکت را قادر ساخت خدمات مختلفی در زمینه طراحی، مهندسی، آموزشی مبتنی بر استانداردهای جهانی ارائه نماید. در این شرکت تعداد زیادی پروژه‌های تحقیقاتی با وجود مشکلات فراوان از جمله عدم اطمینان به شرکت‌های خصوصی، نبود راه‌کار عقد قرارداد با شرکت‌های خصوصی و … با موفقیت به پایان رسید.

این شرکت از اولین شرکت هایی است که اقدام به فعالیت در پروژه های تحقیقاتی مجموعه نفت نموده است. از سال 1380 تاکنون بیش از 20 عنوان پروژه پژوهشی توسط این شرکت به انجام رسید.

از جمله زمینه‌هایی که این شرکت در کشور نبود آن‌را احساس نیاز نمود نرم‌افزارهای آموزشی بوده‌ است. عدم آموزش و انتقال تجربه در صنعت نفت که مهم‌ ترین صنعت درآمدزا این کشور است، سبب می شود هزینه‌های مالی و جانی فراوانی بوجود آید. اکنون این شرکت با افتخار اعلام می نماید که بیش از 5000 دقیقه فیلم آموزشی صنعتی را به همکاران صنعت نفت عرضه داشته است. ایده پردازان شریف اولین شرکتی است که بطور حرفه ای، مالتی مدیای آموزشی، فنی و تخصصی را طراحی و تولید نموده است. از سال 1383، این شرکت 20 عنوان نرم افزار مالتی مدیا در حوزه برق و 12 عنوان نرم افزار در حوزه فرایند را به سفارش شرکت ملی صنایع پتروشیمی تولید نمود. این نرم افزارها بارها و بارها به تکثیر رسید و در اختیار شاغلان صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین دانشجویان قرار گرفت.

از سال 1389، این شرکت فعالیت خود را در زمینه تحلیل حوادث صنعتی و ساخت فیلم و انیمیشن تحلیل حوادث آغاز نمود و تا کنون بیش از 20 ویدیوی تحلیل حوادث تولید نموده است. ویدیوهای این شرکت چندین بار مورد بازبینی و تحسین شرکت CSB آمریکا واقع شده است. قابل ذکر است که این شرکت در انجام تحقیقات و تولید محتوای فیلم های مستند تحلیل حوادث، بصورت مستقل عمل می نماید.

از سال 1394، شرکت ایده پردازان شریف بصورت کاملا تخصصی آموزش ماشین های آتش نشانی ایوان(E-ONE)، سنگین کار صنعت، نشنال فوم(NF)، روزن باور (Rosenbauer) و … را در شرکت های صنایع پتروشیمی آغاز نمود. از جمله پروژه های بین المللی این شرکت، ساخت نرم افزار آموزشی ماشین آتش نشانی ایوان به سفارش شرکت کنبری هلند(Kenbri) بوده است.

تاکنون سیمولاتور ماشین های آتش نشانی برای پتروشیمی بندرامام، پتروشیمی پردیس، پتروشیمی فجر و پتروشیمی کارون بطور اختصاصی تولید شده است.

تاریخچه شرکت
نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی